Do sortimentu naše eshopu Baushop.cz jsme nově přidali zajímavou novinku, zemní základové vruty. Zemní vruty totiž nabízí oproti dosavadní praxi výrazné úspory času i nákladů, a to hlavně proto, že není potřeba náročné kopání a betonování základů. Navíc není třeba brát ohled na roční období, protože montáž zemních základových vrutů je možná i v zimě při mrazu. A měl by ji podle výrobce zvládnout každý svépomocí, maximálně s pomocí kamaráda nebo souseda bez dalších speciálních zařízení. Pouze dlouhé „profi“ zemní vruty je třeba zavrtávat pomocí strojní „vrtačky“. Zemní vruty můžete využít například při zakládaní staveb, plotů, pergol a dalších konstrukcí.
Kvalitní zemní vruty
Zemní vruty českého výrobce Pilecký jsou výjimečné díky své konstrukci, kvalitní žárově zinkované oceli a speciální kované špičce s vrstvou zinku chránící před korozí. Mají přesný tvar a extrémní průchodnost. Speciálně konstruované hlavice výrazně zjednodušují použití, protože do nich lze uchytit téměř cokoliv. Záleží pak na konkrétním použití, jestli je vhodnější do vrutu jen zasunou tyč a obsypat ji sypkou směsí nebo použít pro uchycení konstrukce nějakou speciální redukci.
Zemní vrut lze ukotvit přesně a naprosto kolmo do téměř jakéhokoliv podkladu pomocí ručního vrtáku nebo speciálně vyvinuté vrtačky během několika minut. Zemní vruty navíc při zavrtávání díky svému tvaru zahušťují okolní zeminu a díky tomu mimořádně pevně drží v zemi. Na tento typ konstrukce zemních vrutů má firma Krinner celosvětový patent, vruty jsou také staticky testovány na tlakovou, tahovou i boční zátěž a můžou na nich být založeny stavby jakékoli velikosti a nosnosti až do 72 kN na vrut. Určitě vás potěší, že všechny zemní vruty Pilecký jsou vyráběny v České republice. Specializovaní prodejci pak upozorňují na to, že si musí zákazníci občas dávat pozor na levné napodobeniny z Číny.
10. hlavních výhod zemních vrutů
- snadné, rychlé a stabilní založení konstrukcí
- montáž svépomocí
- není třeba dělat výkopy, likvidovat vykopanou zeminu, betonovat
- celkově levnější než beton
- nižší náklady na montáž
- tvarová a povrchová stálost, odolnost proti povětrnostním vlivům
- přesná instalace, stabilní a pevné ukotvení díky stlačené zemině
- zemní vrut lze snadno přemístit a použít znovu
- ochrání dřevěné konstrukce, jelikož je ukotví nad povrchem
- možné okamžité zatížení zemních vrutů
Zemní vruty pro různé typy konstrukcí
Typy zemních vrutů se liší podle toho, pro jaký typ konstrukce či stavby jsou určeny. Hlavní rozdíly jsou především v typu hlavice a délce. Délka zemního vrutu má vliv na to, jak pevně drží v zemi a podle toho, do jakého povrchu budou vruty zavrtány a co budou muset udržet, lze vybrat typ hlavice. Pro většinu konstrukcí, zejména pro domácí kutili a hobby použití je vhodný typ vrutu KSF G. Do těchto zemních vrutů lze pomocí redukce nebo granulátu uchytit téměř vše. Na složitější konstrukce a vyšší zatížení včetně větších hal lze použít „U“ patkové vruty (KSF U).