Zateplete si fasádu svépomocí

Krok 1. Výběr izolantu 

Při výběru izolantu se budete rozhodovat mezi minerální vatou a polystyrenem. U polystyrenu pak mezi bílým a šedým. Jaký je v nich rozdíl? K šedému je přidán grafit, jehož plošky odrážejí teplo zpět. Má tedy o 20 % lepší tepelně-izolační vlastnosti a díky tomu nepotřebujete při použití tak silnou vrstvu, což může být v některých případech důležitý rozhodovací faktor. Pokud vám ale tloušťka polystyrenu nedělá problém, výhodnější je použít polystyren bílý, který bývá z pravidla o 20 % levnější a není tak náchylný na přímé sluneční osvětlení, které šedý polystyren při montáži degraduje. Minerální vata je pak skvělou variantou zejména pro vyšší budovy. Má totiž výborné protipožární vlastnosti. 

Co se týká tloušťky polystyrenu, který byste měli použít, na internetu existuje řada vzorců zohledňujících tloušťku zdí a další faktory. Nám bude stačit znát jednoduchou poučku – čím silnější, tím lepší. Berte ale přitom v potaz tloušťku vašich stávajících zdí a velikost oken. Určitě nechcete bydlet v bunkru a koukat se ven střílnami. 

Zateplete si fasádu svépomocí

Krok 2. Příprava podkladu

Aby polystyren na fasádě držel, zeď nesmí být zaprášená, nesmí na ní být opadávající stará omítka a jakékoli další nesoudržnosti. Ideální bude, když zeď očistíte tlakem vody pomocí wapky. Jakmile důkladně proschne, zeď napenetrujte. Bude pak kompaktní a izolant se na ní lépe udrží. 

Krok 3. Založení a lepení izolantu

Pokud je penetrace hotová, vyberte místo, kam dáte zakládací lištu. Někdo jí říká soklový profil. Šířku lišty vybírejte podle tloušťky polystyrenu. Pomocí vodní váhy (šlaufváhy), nebo vodováhy si přeneste na zeď rovinu. Zakládací lištu přivrtejte a upevněte pomocí natloukacích hmoždinek. Máte-li zpevněný podklad, budou vám stačit hmoždinky dlouhé 45 mm a široké 6 mm. Nerovnosti vyrovnejte pomocí vymezovacích podložek. A teď tu pro vás máme babicovskou radu. Když nemáte podložky, použijte třeba odřezky umělé hmoty nebo dřeva. A když nemáte ani to, nedávejte tam nic.

Jakmile máte navrtané zakládací lišty, můžete lepit polystyren. Jde to pomocí lepícího a stěrkového lepidla Weber tmel 700, nebo pomocí speciální fasádní pěny Thermokleber. Použijete-li lepidlo, další krok – montáž talířových hmoždinek – vás bude čekat až za pár dní, až lepidlo vytvrdne. S Thermokleberem se na ni ale můžete vrhnout už po dvou hodinách. Ušetříte nejen čas, ale taky svoje ruce, protože nebudete muset míchat spoustu lepidla. 

Pokud přece jen využijete lepidlo, aplikujte ho v cca třícentimetrové vrstvě na vnitřním rámečku polystyrenu, tedy po celém jeho obvodu. A doprostřed umístěte 3 buchty. Polystyren vsuňte do zakládací lišty a přitiskněte na fasádu. Budete-li lepit pěnou, naneste ji na rámeček a také doprostřed každé polystyrenové desky, jak vidíte v tomto letáku. Pak polystyren s pěnou lehce přitlačte na fasádu. Pokud jste někde přitlačili moc, můžete pomocí pistole, na které je pěna nasazena, polystyren podfouknout. Po nalepení prvních dvou základních vrstev je dobré počkat, až lepidlo nebo pěna vytvrdne a další vrstvy lepit následně. Ostění oken zateplujte pomocí extrudovaného polystyrenu. Nejčastěji bývá široký 2-3 centimetry, aby vám nezakryl celý rám okna. 

Zateplete si fasádu svépomocí

Krok 4. Kotvení a stěrkovaní desek

Po vytvrdnutí - u lepidla za 2 dny, u pěny za 2 hodiny – si předvrtejte díry pro talířové hmoždinky. Díry udělejte v každém rohu polystyrenu a dvě doprostřed. Hmoždinky by měly být v o 5 centimetrů delší, než je tloušťka izolantu, v případě nepevných nebo dutých materiálů až 8 centimetrů delší. V případě, že máte vrstvu izolantu silnější než 100 mm, nebo používáte k zateplení minerální vatu, použijte talířové hmoždinky s ocelovým trnem. 

Chcete-li si s tím opravdu pohrát, před vrtáním použijte speciální frézku a vyfrézujte polystyren pro zapuštění talířové hmoždinky a pak vsuňte polystyrenovou zátku. 

Jakmile máte polystyren ukotvený, můžete začít stěrkovat 1 vrstvou s vloženou perlinkou. Lepící a stěrkový tmel Weber 700 natáhněte pomocí nerezové špachtle v pásu na šíři perlinky, to je asi 1 metr. Do natáhnutého lepidla vtlačte perlinku a pomocí špachtle přestěrkujte. Skrz perlinku vystoupí lepidlo, kterým pěkně uhladíte vtlačenou perlinku. Další pásy perlinek pak dělejte s přesahem 10 cm. 

Po vyschnutí povrch lehce přebruste a naneste druhou vrstvu stěrkového lepidla, tentokrát už bez perlinky

Zateplete si fasádu svépomocí

Finální vrstva

Po vyschnutí druhé vrstvy lepidla povrch přebruste a napenetrujte pomocí Weber pas podklad. Nechte uschnout a hned druhý den můžete aplikovat fasádní omítku. 

Na výběr máte akrylátovou (díky ceně nejoblíbenější), silikonovousilikátovou a samočistící novinku extraclean

Poslední zmíněnou doporučujeme. Díky samočistícímu efektu se na ní hůře drží prach, houby a další nečistoty. Pokud ji jednou ročně opláchnete wapkou, vydrží vám léta jako nová.

Fasádní omítky můžete mít v barvách dle svého přání. Vzorník vám rádi zašleme oproti vratné záloze 500 korun. 

Aplikaci omítky svépomocí vám ale při nejlepší vůli nemůžeme doporučit. Nanést ji můžete dvěma způsoby – točením nebo škrábáním, vždy je ale potřeba dvou sehraných řemeslníků. Proces se nesmí přerušit, protože jakékoli napojení bude vždy vidět. Navíc je potřeba vybrat si správné počasí. Déšť omítce neprospívá a přímé slunce ještě méně. Omítat by se tedy mělo nejlépe za pološera. 

Jakmile máte omítnuto, nezapomeňte sundat podlážky z lešení. Pokud by zapršelo, špína z nich by skončila na vaší čisté nové fasádě, a to určitě nechcete. 

Na závěr trocha matematiky

Celkem 311 Kč / m2 (cena je bez zakládacích lišt, rohových lišt a drobností jako jsou natloukací hmoždinky apod.)

Spolu s nimi jsme na cca 350 Kč / m2. Při průměrné zateplované ploše 100 m2 vás tedy materiál vyjde na 35 tisíc. Jak jsme slíbili v úvodu, zateplení domu vás nemusí přijít na statisíce. A šetřit můžete už tuto zimu.