Vymalujte si a zamilujte se do nového bydlení

Když zatoužíte po změně, můžete i jedním malým rozhodnutím rychle dosáhnout velkého efektu. Co si třeba zútulnit bydlení a obnovit jeho energii? Taková investice se vám vrátí a dost možná vyvolá další změny, na které už dlouho čekáte.

Výběr barvy

S bílou nemůžete udělat chybu, ale když se odvážíte a použijete i 2-3 barevné odstíny, můžete s interiérem udělat hotová kouzla. Pokud si odpovíte na pár otázek, nepotřebujete si o barvách nic pamatovat. Na několika příkladech se snadno naučíte, jak na to.

Vycházejte z funkce místnosti a představte si, jak se v ní chcete cítit. Má vám sloužit k odpočinku, nebo má podpořit aktivitu či chuť k jídlu? Potřebujete ji opticky zvětšit, zateplit, nebo propojit a sjednotit s dalším prostorem? Nebo naopak chcete zdůraznit anebo oddělit jednu její část?

Teplotu barvy jistě dokážete určit sami. Studenou barvu můžete využít k podpoře chladnější místnosti určené ke spánku, stejně jako teplou barvu k oteplení místnosti s okny na sever. Jemné barvy prostor otevírají a sjednocují, tmavší odstíny dobře poslouží k zvýraznění nebo oddělení části prostoru.

Nemusíte se řídit posledními trendy. Výborného výsledku dosáhnete třeba s měkkými pastelovými barvami v přírodních barvách země. Věděli jste, že se do oblíbených venkovsky působících barev přidává šedá barva nebo dokonce trocha špíny, aby získaly přirozený vzhled či patinu?

Jako pomůcku při výběru základních odstínů využijte nástroj grafiků, kteří si z barevného spektra vybírají sousední nebo protilehlé barvy, které se k sobě dobře hodí. Zvolte počet barev, které chcete kombinovat na stěnách a další doplňkové barvy můžete použít na doplňky jako jsou závěsy, potahy, polštáře, dekorace apod. Nebo zvolte obrácený postup a barevnou škálu odvoďte třeba podle barvy vaší oblíbené sedačky nebo fotografie vašeho interiéru či jakékoli barevné kompozice, která se vám líbí.

 

S tmavými barvami zacházejte jako s hmotou. Není vhodné je použít na strop, který by pak na vás „padal“, podobně jako světlá podlaha může působit málo uzemněně.

K protažení stěny žádoucím směrem lze použít jeden nebo více stejně orientovaných pruhů.

Barvu, která bude převažovat, kombinujte s doplňkovou v poměru asi 80:20. Vytvoříte tak kontrast a oku lahodící proporce. Stejně tak kombinujte i starý a nový nábytek – jedno jakému dáváte přednost.

Díky online aplikaci lze různé barevné kombinace předem vyzkoušet i na fotografii vlastního interiéru a vymalovat nanečisto: www.visualizecolor.com

Příprava na malování

Ideální je malovat prázdné místnosti, ale když z místnosti vystěhujeme menší nábytek a vybavení, jde to i v zabydlených místnostech. Větší kusy jako skříně přesuňte do středu a přikryjte je ochrannou fólií. Samolepicí páskou přilepte fólii na okna a před potřísněním barvou ochraňte alespoň okraje zárubní, ukončovacích lišt a zásuvek. Ušetřete si tak práci s úklidem a nezapomeňte ani na podlahu.

Tmelení a stěrkování

Když máte všechny stěny volné, očistěte je a zahlaďte nerovnosti. Napřed z poškozených míst vysajte prach a potom tmelem nebo stěrkovací hmotou opravte díry po hřebících, praskliny ve zdech a poškozené rohy. Dříve používanou sádru nedoporučujeme – často praská a není tak kompaktní. Opravované místo před vyplněním jemně navlhčete, aby výplňová hmota lépe přilnula. Větší plochy uhlaďte hladítkem, houbou nebo brusným papírem a nechte je vyschnout. Spáry v sádrokartonové příčce přelepte samolepicí páskou.

Mytí a penetrace

Před samotným nanášením barvy je třeba stěny očistit a opatřit penetračním nátěrem. Stěny omeťte čistým smetákem nebo štětkou, případně vysajte prach vysavačem. V kuchyni mohou být stopy mastnoty, proto raději namočte malířskou štětku do roztoku vlažné vody a nastrouhaného mýdla na praní a stěny jemně přetřete.

Penetraci nepodceňujte. Správně vybraným nátěrem zvýšíte savost stěny a sjednotíte její tón. Barva bude lépe držet i vypadat. Penetrační nátěr naneste alespoň dvakrát. Po jeho vyschnutí se můžete pustit do samotného malování.

Vymalujte si a zamilujte se do nového bydlení

 

Malování

Natírat začínejte vždy od stropu, od okna ke dveřím, a teprve potom samotné stěny. Pokud používáte malířský váleček, namáčejte jej do barvy opatrně a po každém namočení jím přejeďte přes odkapávací mřížku, aby se barva rozložila rovnoměrně po celé ploše válečku a přebytečná odkapala. Barvu na očištěnou a napenetrovanou zeď nanášejte ve svislých pruzích tak, aby se mírně překrývaly. Na natírání rohů místnosti, míst kolem dveří, zásuvek, topení apod., použijte menší štětec. Po zaschnutí barvy zkontrolujte nátěr. Pokud nezakryl všechny rozdíly v tónech, naneste druhou vrstvu.