Jeden z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších stavebních materiálů současnosti existuje v průmyslovém provedení už více než století a používá se po celém světě pro svoje unikátní vlastnosti při dokončování výstavby vnitřních stěn a stropů. Pojďte s námi v následujícím seriálu nakouknout do historie, výroby, využití a výhod sádrokartonu a jeho nejznámějších výrobců.

Sedmý díl našeho sádrokartonového seriálu by se měl správně jmenovat “V hlavní roli sádrovlákno a vláknocement”. Společnost James Hardie, pod kterou od roku 2018 spadá také značka Fermacell, se totiž na tyto materiály, blízké příbuzné sádrokartonu specializuje. První sádrovláknitá deska opustila výrobní linku v roce 1971 minulého století v závodě Fermacell v německém Münchehofu. Vláknocement byl coby univerzální stavební materiál vyvinut firmou James Hardie na počátku 80. let minulého století z vysoce kvalitního cementu, písku a celulózových vláken.

Oproti klasickým sádrokartonovým deskám není sádrovláknitá deska krytá kartonem, ale je vyztužena papírovými vlákny, které zvyšují její pevnost a odolnost. Sádrovláknité desky se často používají u dřevostaveb pro vyztužení nosných konstrukcí nebo u podlah. Stejně jako sádrokarton jsou zdravotně nezávadné. Vláknocement je zase ideální pro vnější obklady stěn, kde si dokáže i v extrémních klimatických podmínkách udržet své vlastnosti a odolnost. Největším světovým výrobcem vláknocementu je právě společnost James Hardie.

Ta byla byla založena před více než 100 lety: v roce 1888 se mladý James Hardie dostal ze Skotska do australského Melbourne a založil společnost pro dovoz olejů a koželužských výrobků. Později se zaměřil prodej stavebních materiálů a společnost nadále nesla jeho jméno. V průběhu 20. století rozšířila své portfolio o řadu nových stavebních a průmyslových produktů a v polovině 80. let uvedla v USA a Austrálii na trh první vláknocementovou desku James Hardie. V dnešní době patří mezi nejpopulárnější výrobky značky vláknocementové obklady James Hardie Plank a James Hardie Panel.

Sádrovláknité desky Fermacell jsou pak ideálním doplňkem produktového portfolia společnosti James Hardie. Mezi v současnosti u nás nejoblíbenější produkty značky patří podlahové systémy Fermacell a lehké cementovláknité desky Fermacell Powerpanel H2O, určené do exteriéru a interiéru, kde odolávají i působení vlhkosti. S očekávaným růstem ve stavebnictví zejména v oblasti rekonstrukcí, dřevostaveb a nových stavebních systémech se s kvalitními produkty značek James Hardie a Fermacell budete setkávat stále častěji.

Vyberte si v našem e-shopu Baushop.cz