Jeden z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších stavebních materiálů současnosti existuje v průmyslovém provedení už více než století a používá se po celém světě pro svoje unikátní vlastnosti při dokončování výstavby vnitřních stěn a stropů. Pojďte s námi v následujícím seriálu nakouknout do historie, výroby, využití a výhod sádrokartonu a jeho nejznámějších výrobců.

Společnost Knauf patří k předním výrobcům stavebních materiálů a systémů se specializací na suchou výstavbu u nás i ve světě. Má zastoupení na všech pěti kontinentech ve více než 70 zemích a přibližně 220 výrobních podniků a prodejních organizací. Na počátku toho všeho stáli dva bratři a jeden skvělý nápad - využívat sádru jako průmyslovou surovinu ve velkém.

Sourozenci a stavební inženýři Alfons a Karl Knaufové byli možnostmi sádry fascinováni - a v roce 1932 získali těžební práva na těžbu sádrovce. O rok později vybudovali v německém městě Perl první závod na výrobu sádry, kterým položili základy dnešní společnosti Knauf. V roce 1949 se společnost přestěhovala do severobavorského města Iphofen, kde začala v roce 1958 vyrábět první sádrové desky - a tím psát novou kapitolu v historii značky.

Podniková strategie si totiž tehdy vyžádala, aby na výrobu sádrových desek navázal vývoj komplexního systému suché výstavby včetně veškerých zařízení a nástrojů potřebných ke zpracování. Nabídku značky Knauf tedy rozšířilo speciální nářadí a kovové profily pro montáž stěnových a stropních konstrukcí - a ucelený systém suché výstavby byl na světě.

Od té doby se Knauf etabloval coby jeden z nejdůležitějších světových výrobců sádrokartonu, ale také izolačních materiálů - minimálně od roku 1978, kdy společnost Knauf převzala závod na výrobu izolačních materiálů ze skelné vlny v americkém městě Shelbyville. Dnes společnost Knauf s více než 35 000 zaměstnanci po celém světě vyrábí moderní systémy pro suchou výstavbu, omítky a příslušenství, tepelně-izolační vrstvené systémy, barvy, lité podlahy a podlahové systémy i stroje a nářadí na zpracování těchto výrobků i izolačních materiálů.

Vlajkovou lodí produktů Knauf je sádrokartonová deska Diamant, která v sobě spojuje a zároveň dotahuje k dokonalosti vlastnosti běžných SDK desek - je vysoce odolná proti vlhkosti, požáru a zatížení a zároveň skvěle plní funkci zvukové izolace. Mezi další vyhledávané produkty značky patří Uniflott, sádrový tmel pro tmelení sádrokartonových konstrukcí bez i s požární odolností, který lze jako jediný použít i bez výztužné pásky, sádrové omítky MP 75, které regulují klima a jsou tak vhodné pro alergiky, nebo Flexkleber, flexibilní mrazuvzdorné a ultra pevné lepidlo nejen do koupelny.

V současnosti připravuje Knauf k uvedení na trh novou sádrokartonovou desku pro akustické konstrukce. V době, kdy stále více stavařů i kutilů dává sádrokartonu přednost před klasickou cihlou pro především rychlost výstavby, suchý proces a nízkou hmotnost konstrukcí spolu s výjimečnými akustickými vlastnostmi a úsporou místa, je jasné, že o inovativních produktech z dílny Knauf uslyšíme stále častěji. 

Vyberte si v našem e-shopu Baushop.cz