Jeden z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších stavebních materiálů současnosti existuje v průmyslovém provedení už více než století a používá se po celém světě pro svoje unikátní vlastnosti při dokončování výstavby vnitřních stěn a stropů. Pojďte s námi v následujícím seriálu nakouknout do historie, výroby, využití a výhod sádrokartonu a jeho nejznámějších výrobců.

Společnost Rigips spadající pod mezinárodní skupinu Saint-Gobain stabilně patří mezi nejznámější světové výrobce sádrokartonu a taky k vůbec prvním pionýrům sádrokartonové výroby v Evropě. První průmyslová výrobna sádrokartonu na pevninské Evropě totiž vznikla v roce 1938 v Rize, dnešním hlavním městě Lotyšska. Původní název továrny zněl Rigaer Gips, z čehož vzniklo dnes známé jméno Rigips. Masivní obliba sádrokartonu přichází v 60. letech s rostoucí poptávkou po nových bytech prakticky všude po světě. Od té doby trh s deskami Rigips zažívá opravdový boom.

Na českém stavebním trhu působí Rigips úspěšně už více než 25 let. Za tu dobu se společnost stala synonymem kvality, pokroku a inovací v oblasti suché vnitřní výstavby - také díky tomu, že nabízí nejen dlouholetou praxí prověřený stavební materiál, ale i dokonalý konstrukční systém. Právě díky svému přístupu k práci se značka Rigips v České republice stala dobrým partnerem pro velké stavební firmy stejně jako jednotlivé zákazníky.

Sádrokartonové desky vyrábí Rigips ve svém výrobním závodě v Horních Počaplech u Mělníka. Tato výroba je součástí ekologického programu, který výraznou měrou přispívá ke zlepšování životního prostředí. Závod se již několik let intenzivně věnuje programu zlepšování WCM (World Class Manufacturing) a v rámci tohoto programu Rigips získal již bronzové a následně stříbrné ocenění v roce 2012 a obhájil tak místo mezi závody se světovou úrovní výroby.

Samotné produkty, od sádrokartonových desek přes spárovací tmely až po sádrové interiérové omítky, jsou vyráběny z ekologicky nezávadných surovin. Jsou plně recyklovatelné, a ani jako odpad nezatěžují životní prostředí. Mezi nejpopulárnější produkty značky patří sádrokartonové desky, od základní stavební desky RB přes impregnované protipožární až  po modré akustické s technologií Activ'Air®. Neméně oblíbené jsou i speciální desky jako Habito® H, Rigistabil nebo Glasroc H.

Vlajkovou lodí a klíčovým produktem je jednoznačně Habito® H, vysokopevnostní impregnovaná sádrokartonová deska, která velmi dobře odolává požárům a na jednom závěsném bodu unese zátěž až 34 kilogramů. Habito® H je univerzální volbou, která ve všech ohledech překoná i klasickou cihlu.

Pro všechny zájemce o novinky z odvětví suché výstavby pořádá společnost Rigips pořádá pravidelné webináře a fóra ve spolupráci s ostatními divizemi skupiny Saint-Gobain. Jsou zaměřená na aktuální témata, ale řeší se v nich také nejčastější problémy a vzdělávání v oblasti suché výstavby obecně. Všechny webináře jsou zpětně k dispozici na webových stránkách Rigips.cz.

Další významnou aktivitou společnosti je nedávno vybudovaná Škola suché výstavby přímo v závodu v Horních Počaplech zaměřené na vzdělávání distributorů, montážníků, ale i koncových uživatelů. Na výběr je z několika praktických kurzů vedených zkušenými lektory, kde se i běžný domácí kutil naučí postavit ze sádrokartonu podhled nebo příčku.

Zájem o suchou výstavbu a využití sádrokartonu v segmentu bytových a rodinných domů neustále roste. Ať už se jedná o příčky či podhledy v samotných bytech nebo mezibytové příčky, sádrokarton pomalu nahrazuje tradiční zdivo. Společnost Rigips patří k jeho předním výrobcům u nás a k nejpovolanějším odborníkům na suchou výstavbu vůbec - a její pozice jednoho z lídrů na trhu tak do budoucna jenom poroste.

Vyberte si v našem e-shopu Baushop.cz