Jeden z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších stavebních materiálů současnosti existuje v průmyslovém provedení už více než století a používá se po celém světě pro svoje unikátní vlastnosti při dokončování výstavby vnitřních stěn a stropů. Pojďte s námi v následujícím seriálu nakouknout do historie, výroby, využití a výhod sádrokartonu a jeho nejznámějších výrobců.

Sádrokarton je dnes nejrychlejším a nejsnadnějším řešením tzv. suché výstavby a využívá se tak po celém světě na dokončení výstavby vnitřních stěn a stropů. Díky sádrokartonovým systémům se dají rekonstrukce, zateplení a úpravy jakéhokoliv interiéru zvládat velmi rychle a odbourá se tím i velká část nepořádku a hluku, který provází stavbu s použitím klasických cihel nebo betonu.

Práce se sádrokartonem navíc nevyžaduje žádné zvláštní zednické dovednosti a jednoduše si s ní poradí většina kutilů. Co ocení nejen oni, ale i projektanti, stavitelé nebo třeba realitní makléři, je to, že díky využití sádrokartonu se šetří tloušťka zdiva a tím pádem se zvětšuje užitná plocha interiéru. I když jde jen o pár centimentrů, v rámci např. celé kancelářské budovy už může jít o znatelnou plochu navíc. Sádrokarton je navíc všeobecně dostupnější a vzhledem k ostatním materiálům i levný, díky čemuž jeho obliba nadále roste.

K výhodám sádrokartonu ale musíme ještě přičíst i širokou škálu nabízených typů sádrokartonových desek, které akcentují a zvýrazňují i jednotlivé vlastnosti tohoto skvělého materiálu. Na trhu tak najdete vedle klasických stavebních desek i speciální desky do vlhkého prostředí k využití třeba ve veřejných bazénech, desky protipožární do všech rizikových provozů, nebo desky akustické, které využijete všude, kde vyvstává potřeba lépe odclonit hluk.

Speciálním případem desky, která má navíc i pozitivní vliv na naše zdraví, je pak sádrokartonová deska Active Air od společnosti Rigips. Ta účinně snižuje v místnosti obsah formaldehydu a dalších nečistot a toxických látek ve vzduchu až o 70%, a to už během pouhého jednoho měsíce od nainstalování. Skýtá tak široké spektrum využití třeba ve školách a školkách, ale také u vás doma - vždyť kdo by nechtěl dýchat čistější vzduch?

Všechny zmíněné atributy činí ze sádrokartonu takřka ideální materiál pro interiérové stavby a zároveň tak posouvají celý systém suché výstavby na přední příčku mezi způsoby, jak dnes rychle, levně a efektivně rekonstruovat nebo řešit zateplení, odhlučnění i další úpravy vnitřních prostor.

Vyberte si v našem e-shopu Baushop.cz