Jeden z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších stavebních materiálů současnosti existuje v průmyslovém provedení už více než století a používá se po celém světě pro svoje unikátní vlastnosti při dokončování výstavby vnitřních stěn a stropů. Pojďte s námi v následujícím seriálu nakouknout do historie, výroby, využití a výhod sádrokartonu a jeho nejznámějších výrobců.

Základní surovinou sádrokartonu je, jak již název napovídá, sádra, respektive její nerost – sádrovec. Ten je snadno zpracovatelný a využívá se již dlouhou dobu, v minulosti třeba na štukovou výzdobu chrámů a kostelů. Sádrovec je bílý přírodní kámen, který vzniká sedimentací při odpařování vody v mělkých mořských zátokách, zejména v teplejších lokalitách.

V současné době se sádrovec těží z povrchových dolů, pro výrobu sádrokartonových desek se ale často používá tzv. REA-gips, což je sádra získávaná jako odpadní produkt během čištění kouřových plynů, které vznikají v uhelných elektrárnách. Takto získaná sádra má nejen průmyslově kontrolovatelnou a tím pádem vždy stejnou kvalitu, ale je také chemicky čistá a neobsahuje žádné zdraví škodlivé látky. Sádra má také stejnou hodnotou pH a tepelnou vodivost, jakou má lidská kůže a proto je jedním z nejvhodnějších materiálů pro povrchovou úpravu interiérů.

Výroba sádrokartonových desek probíhá na výrobním pásu, na který se nejprve nanese spodní vrstva speciálního, vysoce pevného papírového kartonu (pevnost kartonu určuje z velké části pevnost výsledné sádrokartonové desky). Na ten se následně nalije mokrá sádra, na kterou poté přijde vrchní vrstva papírového kartonu. Deska se na výrobním pásu upraví na požadovaný rozměr (klasická velikost většiny desek je 1250x2000 mm) a zároveň se do ní pomocí speciálně tvarovaných válců otiskne daný rozměr hrany.

Závěrem celého procesu se deska vysuší (na výrobním pásu to obvykle zvládne během pár minut od samotného vzniku) a poté už se může jednoduše uskladnit na paletách. Postup výroby se samozřejmě může lehce lišit podle konkrétního typu desky - při výrobě protipožárních desek se tak ještě používají skleněná vlákna, zatímco u desek určených do vlhkého prostředí se používá impregnovaný karton.

Vyberte si v našem e-shopu Baushop.cz