Jeden z nejvýznamnějších a nejoblíbenějších stavebních materiálů současnosti existuje v průmyslovém provedení už více než století a používá se po celém světě pro svoje unikátní vlastnosti při dokončování výstavby vnitřních stěn a stropů. Pojďte s námi v následujícím seriálu nakouknout do historie, výroby, využití a výhod sádrokartonu a jeho nejznámějších výrobců.

Sádrokarton je materiál budoucnosti, který slouží lidstvu už přes 120 let. Vynalezl jej americký podnikatel a vynálezce Augustine Sackett v roce 1894, když hledal způsob, jak účelně vrstvit desky pro příčky. Svůj objev, který se tehdy ještě skládal ze čtyř vrstev vlněného papíru, si nechal hned patentovat.

První výrobna sádrokartonu vznikla v USA v roce 1901 a masově se tu sádrokarton začal vyrábět od roku 1910. Do Evropy dorazil s počátkem první světové války, kdy byl využíván coby efektivní řešení pro stále rostoucí potřebu výstavby nových ubikací pro vojáky. Velký vliv na to měla také snaha zamezit častým případům požárům v dřevěných ubytovnách.

Na starém kontinentu vznikla první továrna na sádrokarton v Liverpoolu v roce 1917, na sklonku první světové války. Pevninská Evropa si však na první sádrokartonovou fabriku musela počkat až těsně před začátek té druhé - v roce 1938 vznikla první průmyslová výrobna sádrokartonu v Rize, dnešním hlavním městě Lotyšska, které však tehdy ještě patřilo pod Východní Prusku. Původní název továrny zněl Rigaer Gips, což dalo vzniknout jménu Rigips, které nosí jeden z dnešních nejvýznamnějších výrobců sádrokartonu sídlící u nás.

Po konci druhé světové války se sádrokarton prosazoval v Evropě spíše zvolna, opravdový boom nastal až v 60. letech díky silné potřebě výstavby nových bytů. Ty bylo najednou díky zázračnému materiálu možné postavit ve velmi krátké době. Průkopníkem v rychlé sádrokartonové výstavbě byla rodinná firma Knauf a akciová společnost BPB Gypsum se zmíněnými deskami Rigips. Obliba sádrokartonu od té doby nezadržitelně roste - a v současnosti jde o jeden z nejvyužívanějších stavebních materiálů vůbec, který založil celé jedno stavební odvětví.

A kdybyste měli zájem zakoupit sádrokartonové desky nyní, navštivte náš e-shop Baushop.cz.

Vyberte si v našem e-shopu Baushop.cz