Skleník, který bude plodit radost

Pod sluncem dozrálá rajčata, čerstvý salát plný vitamínů, voňavé bylinky nebo třeba sladké jahody – tak může vypadat vaše úroda z vlastní zahrádky. Každý zkušený zahradník ví, že nejlepších výsledků dosáhnete ve skleníku, kde mají rostliny tu správnou vlhkost a teplotu. Ve skleníku vám semínka správně naklíčí a později je pak snadno vysadíte do záhonu. Skleník vám umožní pěstovat více druhů rostlin, prodlouží vám sezónu a ideálně vám poslouží také pro množení.

Najděte to nejlepší místo pod sluncem

Rostliny mají rozmanité nároky a nejdůležitější je zajistit jim dostatek světla. Na umístění skleníku tak závisí vaše pěstitelské úspěchy. Nejdříve zvažte, zda pro něj máte odpovídající místo. Pořízení skleníku je investice na mnoho dalších let. Proto si na jeho výběru dejte záležet.

V současnosti se prodávají skleníky ke stěně. Jejich hlavní výhodou je, že se přes noc zahřívají od zdi domu. Nejlépe však sluneční svit během celého dne využijete v samostatně stojícímu skleníku.

Pro zachycení co nejvíce světla postavte podélné strany skleníku směrem k jihu. Vyberte mu takové místo, aby ve stínu nestál déle než několik hodin denně. Pokud skleník budete využívat i v létě, orientujte jeho vchod na sever. Snížíte tím nároky na odvětrávání. Zohledněte také proudění větru. Proti jeho směru by měla stát nejmenší plocha skleníku.

Promyslete si základy

Většina skleníků nepotřebuje žádnou podezdívku. Skleníky s výplněmi z polykarbonátu jsou totiž natolik lehké – váží třeba jen 40 kg, že nehrozí jejich samovolné propadání do hlíny. K zemi je snadno upevníte kotvicími prvky, které stačí zasadit do hloubky minimálně 60 cm.

Betonové základy můžete stavět klasickým způsobem nebo metodou ztraceného bednění. Výška základů by měla okolní terén převyšovat o 5–10 cm. Vrchní plocha základů, na kterých bude skleník stát, musí být vždy vodorovná. V opačném případě se mohou skla v konstrukci časem zkřížit a popraskat.

Rozhodněte se mezi konstrukcí z plastu nebo hliníku

Záleží jen na vás, jestli dáte přednost hliníkovému nebo plastovému skleníku. Oba tyto materiály mají své výhody i nevýhody.

Hliníková konstrukce je složená z profilů, které k sobě sešroubujete hliníkovými šrouby. Tento osvědčený typ skleníků je vhodný pro většinu zahrad, kromě míst, které jsou vystaveny silným větrům. Hliník není izolační materiál a proto dochází k tepelným ztrátám skrze konstrukci.

Plastová konstrukce je vyrobena z pevných PVC profilů, které se jednoduše zasunou do sebe. Díky tomu jsou tyto skleníky extrémně odolné. Konstrukce z plastu doporučujeme na otevřená prostranství, včetně míst s vyšší sněhovou pokrývkou.

 

Vyberte si výplň skleníku

Nejběžnějším materiálem pro výplň je sklo. Výborně propouští sluneční záření a je odolné proti UV záření i chemikáliím. Na druhou stranu má řadu nevýhod:

  1. při roztažení konstrukce vlivem vysokých teplot může praskat
  2. snadno se rozbije i při drobném nárazu a silnějším krupobití
  3. má špatné tepelně-izolační vlastnosti

TIP: Skleník s výplněmi ze skla by měl mít konstrukci z profilového plechu o tloušťce alespoň 1 mm. Proto se jako výplň skleníků stále častěji používá dvoustěnný komůrkový polykarbonát. Mezi jeho hlavní výhody patří:

  • velmi nízká hmotnost
  • odolnost proti rozbití
  • vysoká světelná propustnost
  • skvělé tepelně-izolační vlastnosti

Dutinkový polykarbonát má u většiny skleníků tloušťku 4 mm. Zvolit si ale můžete i silnější materiál o tloušťce 10–20 mm. U polykarbonátu platí přímá úměra – čím silnější deska, tím lépe izoluje. Na druhou stranu silnější polykarbonátové desky vyžadují také silnější konstrukci. Skleníky z tenkých desek udrží i lehká hliníková konstrukce.

Potřebují skleníky větrání?

Během letních měsíců je nutné odvětrávat horký vzduch, aby nedošlo ke spálení rostlin. Ideální je kombinovat větrání bočním a střešním oknem, které vytváří komínový efekt – chladný vzduch přichází bočním oknem a po zahřátí vystoupá střešním oknem ven. Správná cirkulace a výměna vzduchu je tak zaručena.

TIP: V horkých dnech raději nechte otevřené i dveře, aby se vnitřek skleníku nepřehřál. Pokud nemáte čas ani chuť větrání ručně regulovat, pořiďte si automatické větrání, které otevírá a zavírá okno podle teploty. Automatické větrání také ocení všichni zahrádkáři, kteří skleník nemají blízko domu nebo jsou přes den v práci. Na jaře navíc nebudete muset hádat, jaké bude počasí, a odpadne vám dilema, zda nechat skleník otevřený nebo zavřený.

Také v chladnějším období roku doporučujeme pravidelně větrat, aby nedocházelo k rozvoji houbových chorob nebo plísní. Pro udržení příznivé teploty můžete boční stěny opatřit izolací z průhledné bublinkové fólie.

 

Jak o skleníky správně pečovat?

K čištění skleníku používejte výhradně slabý mýdlový roztok a jemný hadřík. Po umytí stačí skleník opláchnout čistou vodou. V žádném případě nepoužívejte chemická čistidla a organická rozpouštědla, která způsobí zničení polykarbonátového skla. Skleníky čistěte opatrně, aby nedošlo k jejich poškrábání špinavým hadrem nebo houbou.

Pozor! Polykarbonátové desky se nesmí natírat žádnou barvou ani jiným nátěrem, i když výrobce tvrdí, že je produkt vhodný pro nátěr polykarbonátu. Po natření dochází ke ztrátě záruky, poškození desek a tím celého skleníku.