Podlahové topení

Obecně je podlahové topení při srovnání s klasickými radiátory vnímáno jako subjektivně příjemnější díky sálavému teplu, které je šířeno rovnoměrně, menší cirkulací vzduchu omezuje víření prachu a celkově vytváří zdravější prostředí, což zvlášť ocení lidé trpící alergií na látky, které jsou obsaženy v částicích prachu. Topení v podlaze ve vytápěné místnosti nezabírá místo, neomezuje rozestavění nábytku a neruší vzhled. 

Jaké jsou rozdíly mezi vytápěním podlah teplou vodou a elektřinou?

Teplovodní podlahové topení můžete připojit na jakýkoliv zdroj tepla, čehož využijete při rekonstrukci, změně tepelného zdroje, nebo kombinovaném topení. Celkově ale počítejte s vyššími pořizovacími náklady spojenými se složitější instalací, jejíž součástí je například i komín, přípojka plynu, nebo sklad paliva.

Větší tloušťka podlahy má sice lepší akumulační schopnost, ale zároveň přispívá k tomu, že se déle ohřívá, pomalu reaguje na požadované teplotní změny a může být limitujícím stavebním faktorem.

Elektrické podlahové topení pořídíte levněji, zato provozní náklady budou v porovnání s teplovodním ohřevem vyšší. Kompenzovat je mohou výhodnější tarify elektřiny, které pro účely elektrického vytápění domu nebo domácnosti získáte od svého dodavatele při splnění určitých podmínek. Dále vám při dobře provedené tepelné izolaci nahrává až 100% účinnost přeměny elektrické energie v teplo, a také nižší vstupní provozní teplota, která má přibližně 35 °C oproti 70 °C u teplovodního topení.

Pokud vás zajímá, jakým způsobem byla elektřina vyrobena s ohledem na životní prostředí, přesvědčte se sami, že to jde i jinak.

Podlahové topení

Použití elektrického podlahového topení umožňuje bez zásadního omezení obecně jednodušší instalace a nižší konstrukce podlahy, která má sice menší akumulační schopnost, zato se ohřeje o poznání rychleji a na změny teploty reaguje pohotově. Elektrické topení se také těší minimální potřebě údržby a delší životnosti v délce desítek let.

Jak ještě můžete zvýšit účinnost podlahového topení a kam se nehodí?

Jak již bylo zmíněno, důkladná tepelná izolace budovy je podmínkou pro smysluplné použití podlahového topení. Jeho efektivita také bude vyšší, když se mu budete věnovat již v rámci projektové přípravy. Můžete ho projektovat tak, aby účinkovalo pouze tam, kde to bude žádoucí, vyhnuli se zastavěným plochám a ovládání navrhli tak, abyste vytápění mohli kontrolovat v závislosti na čase a podle aktuální potřeby v jednotlivých místnostech nebo jejích částech.

Vlastnosti vytápěných podlah lze zlepšit i použitím speciálního potěru s vysokou teplotní vodivostí, který umožní rychlejší vyhřátí prostoru a stejně tak jeho ochladnutí, což oceníte třeba před spaním nebo po odchodu z domova.

Podlahové topení

Ideální krytina pro vytápěné podlahy je oblíbený vinyl (linoleum), který vám vyrobí i na zakázku s vaším vlastním designem, korek, nebo tradiční dlažba, případně kámen, které mají žádoucí vlastnosti, ale pro jejich subjektivně studený povrch, v době kdy se netopí, se nehodí všude. Podlahové topení je možné pořídit i pro dřevěnou podlahu, pokud zvolíte odpovídající konstrukci a použijete vhodné dřevo s nízkou výškou, nejlépe dvou až třívrstvé. Dřevo pracuje a proto jsou dobrou volbou parkety, průmyslová mozaika či lamelové dřevěné podlahy. S úspěchem lze použít i plovoucí laminátovou podlahu.

Podlahové vytápění není vhodné pro nedostatečně tepelně izolované budovy, nebo do malých prostor, které jsou z velké části zastavěné nábytkem a podlaha je pokryta kobercem, jako například v ložnici.