OSB desky – na co se často ptáte

OSB desky jsou, jak všichni víme, velice oblíbené stavební desky, které mají velmi široké možnosti použití a to nejen u dřevostaveb. Každý z nás už určitě viděl nespočet možných i nemožných způsobů použití těchto dřevoštěpkových desek, neboli OSB desek. A jelikož se zákazníci internetových stavebnin StavbaOnline.cz o OSB desky opravdu velmi zajímají, často tak odpovídáme na stejné nebo hodně podobné dotazy ohledně jejich použití či vlastností. Ty nejčastější probereme v tomto článku.

Jak jsem již zmínil, OSB desky jsou velmi oblíbené a také nejprodávanější stavební desky vůbec. Oblibu získaly hlavně díky své pevnosti, snadné opracovatelnosti, ale i díky charakteristickému vzhledu, kdy vynikne přirozená struktura a barva dřeva. OSB desky se dělí na desky s kolmou hranou a s pero/drážkou. A tím se dostáváme k prvnímu častému dotazu.

OSB do podlahy

Velmi časté použítí OSB desek je do podlahy, ať už jako záklop, plovoucí podlaha či finální podlahový povrch. A právě do podlahy doporučujeme OSB desky s pero drážkou, které zaručují pevnější a také přesnější spojení. Mnohdy chce zákazník ušetřit a použít do podlahy OSB desky s kolmou hranou. Ano, je pravda, že desky s kolmou hranou jsou levnější. Ale ty jsou vhodné pouze jako záklop (první vrstva na nosných trámech), kdy tyto desky napevno připevníte k nosným trámům, jelikož spoje OSB desek musí přesně vycházet na nosné trámy. Pouze OSB desky s pero drážkou vám pro finální podlahu (tzv.plovoucí) zajistí celistvý, rovný a pevný povrch.

Skladba podlahy z OSB

Pokud řešíte podlahu například v podkroví, je potřeba na současnou podlahu položit kročejovou izolaci, doporučujeme minerální vatu Rockwool Steprock HD nebo Isover T-P. Na tuto zvukově izolační vrtvu položte dvouvrstvě křížem na vazbu OSB desky s perodrážkou, například o síle 2×12 mm či ještě lépe 2×15 mm. Celý takto vytvořený systém je plovoucí, nekotvíte tedy desky k současné podlaze, jen obě vrstvy OSB desek k sobě vzájemně prošroubujte každých cca 40cm. Samozřejmě dodržte dilataci cca 1 cm od každé stěny.

OSB desky jako finální povrh

Dřevo je jako stavební materiál velmi oblíbené již od pradávna a to nejen díky svým vlastnostem, ale hojně se využívá i jako dekorační prvek. Často opakujícím dotazem je, zda je možné OSB desky použít jako finální, pohledový materiál. Samozřejmě to možné je, OSB desky jsou uzpůsobené i pro vlhké prostředí. Pokud však chcete OSB desky použít i v exteriéru, například jako opláštení kůlny, je potřeba OSB desky naimpregnovat. S výběrem vhodného impregnačního laku vám poradí v každé prodejně s barvami a laky.

Omítnutí OSB desek

Často se OSB desky používají i při zateplení fasády, přesněji pro tzv.provětrávané zateplení fasády. Zde plní funkci záklopu tepelně izolačního materiálu (většinou minerální vaty). Takto provedenou fasádu je potřeba omítnout, ale přímo na povrch OSB desek omítka nepřilne. Použijte proto jako podklad omítky Weber.therm technik, což je lepicí a stěrková hmota určená právě pro OSB a QSB desky.

Tloušťka OSB desek a rozteč trámů

Asi nejčastějším dotazem našich zákazníků je, jak mají být trámy daleko od sebe při použití OSB desek určité síly, popřípadě jakou tloušťku OSB desek má zákazník použít. Tak na tuto otázku se nedá obecně odpovědět, vždy záleží na konkrétní situaci. Ale nezoufejte, na tuto a samozřejmě i další dotazy ohledně OSB desek vám ochotně poradí naši odborníci na StavbaOnline.cz.

Kuriozní dotazy

Jak to tak v životě bývá, není vše jen naprosto vážné a občas se k nám dostane i vcelku úsměvný nebo zajímavý dotaz ohledně OSB desek. Pravda, na některé nedokážeme odpovědět a myslím si, že i samotný výrobce by měl problém. Například se nás zákazník ptal, jak silné OSB desky má použít na terárium pro želvy sloní. Měl obavu, aby mu tito robustní domácí mazlíčci neudělali z terária spíše kůlničku na dříví. A ještě jeden podobný dotaz – zákazník, zřejmě chovatel koní, se zajímal, jak silné OSB desky kůň neprokopne. Bohužel ani tento údaj jsme v technickém listu nenašli.

Po trošku odlehčeném závěru mi dovolte vám připomenout akci na OSB desky, pokud nyní nakoupíte OSB desky na StavbaOnline.cz, dovezeme vám je kamkoliv po celé ČR pouze za 690 Kč! Samozřejmě si OSB desky můžete zdarma vyzvednout v některém z našich smluvních skladů, kterých už máme více jak 60.

A jaký dotaz máte ohledně OSB desek vy? Napište nám.