Překližka je navzdory širokým možnostem využití stále poměrně nedoceněným materiálem. Na vině je často nesprávné použití a zanedbání péče, která dokáže tomuto univerzálnímu materiálu významně prodloužit životnost. Podívejte se na to, jak a na co se překližka používá a jak se o ni správně starat.

Překližka je kompozitní materiál, který se vyrábí ze dřeva. O prvních překližkách máme zprávy již ze starého Egypta. Poprvé se začaly průmyslově vyrábět v Pobaltí na konci 19. století - u nás vznikla první překližkárna v Nové Huti pod Nižborem v roce 1921. Z překližek se v té době vyráběl především nábytek a bedny, ale i části letadel. Díky vzniku syntetických lepidel pak dochází po druhé světové válce k velkému rozšíření možností využití překližek napříč obory - a v poslední době si získává stále větší oblibu i v interiérovém stavebnictví.

Výroba a vlastnosti

Výroba překližek se přitom za tu dobu příliš nezměnila. Překližka zpravidla vzniká lepením více tenkých vrstev dřevěné dýhy, jejichž vlákna jsou zpravidla uspořádána kolmo na sebe. Díky tomu je jednou z nejcharakterističtějších vlastností překližek pevnost a stabilita. Pro ještě větší zvýšení pevnosti bývá do středu překližky vkládána kovová vložka. Ve srovnání s masivním dřevem tak jsou překližky více tvarově stabilní a lépe zpracovatelné, přitom si však drží jeho původní vlastnosti.

Využití v současnosti

Překližka má tak na stavbě v mnoha ohledech lepší uplatnění než samotné dřevo. Využívá se pro podlahy, obklady stěn i menší samostatné stavby. Velmi populární je stále pro originální úpravy interiéru - a to nejen chat a dřevostaveb. Také se stále hojněji používá jako vnější konstrukční plášť staveb. Jednou z jejich výhod je možnost ji jednoduše povrchově upravit třeba vlastním barevným nátěrem, ale stejně tak atraktivní může být nechat vyniknout její různorodou kresbu.

Tipy pro kutily

Jaké jsou v současnosti nejpopulárnější způsoby jejího využití? Nejen v trendy kavárnách a u lezeckých stěn dnes boduje velkoplošná překližková stěna. Můžete ji využít i doma jako obklad předsíně, na který poté můžete jednoduše vrtat poličky a přidělávat věšáky. Využít se dá i na podlahu, kde působí příjemně hřejivě - jen je zde třeba dát si pozor na poněkud složitější údržbu než u běžných typů podlah.

Nabízí se rovněž možnost obkladu stropů i podkrovních částí domu. Nestárnoucí kutilskou klasikou je pak celá obýváková stěna z překližky, speciální a stylový nábytek do dětského pokoje a další bytové vychytávky. Můžete zakoupit na našem e-shopu BaushopPřekližka se dá zároveň využít i coby samostatný estetický prvek a stylový doplněk již existujících částí bytu nebo nábytku - vaší fantazii se zde meze nekladou.

 

Péče a údržba

Jak se to ale má s péčí o překližku pro dlouhou životnost? Překližkové desky je během skladování i přepravy zejména třeba chránit před vodou a přímým slunečním zářením. To zároveň i naznačuje, že běžná překližka není příliš vhodná jako exteriérový stavební materiál - pokud nepoužíváte některý ze specializovaných odolných typů, jako jsou foliové překližky (viz níže). Každou desku je také před použití natřít olejem. Vhodné jsou kvalitní a biologicky odbouratelné separační prostředky typu PERI Clean. Pro minimalizaci poškození povrchu připevňujte překližkovou desku vždy ze zadní strany. Abyste předešli častému „zvlnění” desky, je nutné překližky před instalací ošetřit např. nanesením cementové směsi. Malé škrábance se dají opravit vhodným plnidlem nebo pryskyřicí a větší otvory nebo hluboké rýhy poté vyplnit plnidlem nebo epoxidovou pryskyřicí.

Odolnější řešení - foliované překližky

Speciálním typem překližek se zvýšenou odolností proti vlhkosti a poškození jsou poté foliované překližky. Vyrábí se navrstvením jednotlivých loupaných dýh na sebe a následným spojením vodostálým fenolickým lepidlem. Z obou stran pak mají tyto překližky fenolickou fólii, která dokáže do značné míry zamezit prostupování vlhkosti. Foliované překližky se používají na bednění, bočnice nákladních aut nebo podlahy přívěsů, pracovních plošin nebo schodů.

Před použitím je důležité, aby byly všechny otvory do foliované překližky zatřeny, aby se předešlo bobtnání v blízkosti nezatřeného otvoru a k poškození povrchu desky. Pro delší životnost foliovaných desek je dobré se snažit je udržovat po každém použití - stačí je omýt saponátem či čistou vodou a jemným kartáčem. Podívejte se na nabídku foliovaných překližek na e-shopu Baushop, kde si můžete vybrat z provedení z břízy nebo topolu i z protiskluzových variant.