V prvním díle našeho seriálu o zateplování svépomocí jsme si ukázali, jak zateplit půdu, aniž by bylo potřeba, aby zůstala pochozí. Dnes si ukážeme složitější variantu a podíváme se na zateplení stropu obytné místností, kdy není možné snížit podhled pomocí sádrokartonové konstrukce, ale můžeme zateplit strop z půdy. Půda však pochozí zůstane.

V případě, že máte starší rodinný dům a váš strop je dřevěný, často stačí na půdě odstranit prkna a dostat se k stropním trámům. Mezi ně pak jednoduše vložíte tepelnou izolaci, např. Ursa DF 39 a prkna vrátíte zpět, nebo je vyměníte za nová.

Pokud, ale máte novostavbu, nebo nechcete zateplovat prvním způsobem, nabízí se vám několik dalších možností.

  1. Zateplení pomocí polystyrenu a dvou vrstev 12mm OSB desek, kdy není nutná žádná konstrukce.
  2. Zateplení pomocí minerální izolace s nosnou konstrukcí. Tato varianta je ale nejnáročnější, protože potřebujete vytvořit konstrukci z dřevěných trámků, vložit mezi ně izolaci a pak vše zakrýt OSB deskami. Tuto možnost si necháme na některý z dalších dílů.

Nejprve polystyren

Vraťme se tedy zpět k zateplení polystyrenem. Obecně doporučujeme, je-li podlaha paropropustná, dát na teplejší stranu parozábranu, např. Jutafol n 110 standard. Je to kvůli kondenzaci vody.

Parozábranu položte na bezvadně uklizenou a zametenou podlahu s přesahem 10 cm a spoje přelepte parotěsnou páskou Hasoft. Levným pokoveným páskám se raději se vyhněte. Během pár let jim totiž vysychá lepidlo a přestávají lepit.

Následně vezměte polystyren. Neplánujete-li půdu nijak výrazněji zatížit (staré kredence nebo nábytek) můžete použít fasádní EPS 70 F. Mnohem lepší ale bude EPS 100 Z nebo stabilizovaný EPS 100 S.

Dosáhnout chcete tloušťky polystyrenu kolem 20 cm a více. Určitě ale nepotřebujete používat tak silné desky. Stačit bude 2 a více vrstev deseticentimetrových. Pokládáte-li právě dvě a více vrstev, nejdříve položte bez spojů první vrstvu, pak do kříže a opačným směrem vrtsvu druhou. V ideálním případě docílíte toho, že budou všechny spoje překryté druhou vrstvou.

Pokud nemáte podlahu půdy příliš rovnou, budete muset polystyren u první vrstvy v nerovných místech zbrousit.

Jak na OSB desky

OSB desky 12mm s perodrážkou budete pokládat opět ve dvou vrstvách. položte první vrstvu a spojte ji pomocí perodrážek jako skládačku. Pak do kříže poskládejte druhou vrstvu OSB desek, spojte opět perodrážkami a prošroubujte ji zlatými vruty do dřeva s první. 
A to je všechno. Pochozí zateplení stropu, resp. podlahy na půdě je hotové.

Trocha matematiky

Parozábrana - 9,5 Kč/m2
Polystyren EPS 70 F 100mm - 118 Kč/m2 x 2 vrstvy = 236 Kč/m2
OSB desky s perodrážkou 12mm - 110 Kč/m2 x 2 vrstvy = 220 Kč/m2

Celkem bez spojovacího materiálu to máme 466 Kč/m2. Při osmdesátimetrové ploše vás tedy zateplení vyjde na 38 tisíc korun.
Je to výrazně více než když jsme v prvním díle pokládali samotnou izolaci. Tam nás metr čtverečný vyšel na 134 korun.

Výhodou zateplení z dnešního článku je ale to, že můžete půdu využívat i nadále. Podlaha zůstává pochozí.

Příště se podíváme na zateplení podlahy na půdě pomocí dřevěné konstrukce s vloženou tepelnou izolací a porovnáme náklady a pracnost.

Vyberte si v našem e-shopu Baushop.cz