Mokrá zeď

Zjistěte, odkud se vlhkost bere. Určitá míra vlhkosti je normální a vzniká při domácích činnostech, jako je například vaření, koupání, nebo žehlení. 

Proto pravidelně větrejte, aby se vlhkost ze vzduchu nesrážela a na stěnách, stropě nebo v rozích místností nevytvářela podmínky pro vznik plísní.

Kapka ke kapce

Pokud správně větráte a vlhkost se ve zdech přesto drží, prověřte rozvody vody a odpadů. Zkontrolujte, kudy vedou, zda všechny spoje správně těsní, jestli někde nekape kohoutek (pračka, myčka, WC a podobně). Prověřte také stav kanalizace pod domem, stav okapového systému a krytiny střechy.

Řešení je relativně snadné, pokud jsou poškozené části instalací viditelné a snadno dostupné. Vlhkou zeď, v níž je s největší pravděpodobností prasklé potrubí, budete muset částečně vybourat, abyste se dostali k poškozenému místu.

Vlhkost vzlíná

Jestli se vám podél celé stěny roztahuje vlhká skvrna a pomalu vzlíná výš, podívejte se, zda k vnější stěně domu není nahrnutá hlína, která může dusit fasádu. Zákeřná je i vlhkost ze země (ať už ze srážek nebo spodní vody), která z důvodu špatné izolace stoupá po stěnách domu. 

Nejde jen o možnost vzniku nepříjemné a zdraví škodlivé plísně – vlhkost ve zdivu může poškodit konstrukci domu. Dřevo začne hnít, kovové konstrukční prvky rezivět a při delším působení vlhkosti dojde také k poškození původní izolace.

Řešení existuje několik – poradíme vám s nimi v následujícím článku. Zatím projděte svůj domov a důkladně prozkoumejte stěny jak v bytě, tak v suterénu. Nezapomeňte ani zkontrolovat trámy v podkroví, ať víte, na co se budete potřebovat zaměřit.

Mokrá zeď

U starších domů bývají vlhkostí nejčastěji zasaženy sklepy a suterénní prostory. Jejich vysušení zvládnete několika způsoby. Potřebovat budete těsnící maltu nebo tmelhydroizolační fólie a sanační omítku nebo nátěr. S výběrem vhodných materiálů vám samozřejmě rádi poradíme.

Mokré pryč!

Nejdříve se zbavte mokré omítky, která zdi zabraňuje dýchat. Otlučte ji a seškrabte mokré zbytky. Pokud máte ve sklepě podlahu, která nasákla vlhkost, zbavte se i jí.

Drží se ve sklepě spodní voda?

Zadrženou spodní vodu odčerpejte. Pokud sklepní prostory nemáte vyspádované, s odtokem do kanalizace nebo jímky, vykopejte zde studnu, do které se bude voda ze sklepa stahovat. Studnu čas od času vyčerpáte a zároveň vám poslouží jako ukazatel stavu spodní vody. Menší zpevněná jáma ve sklepě do sebe stáhne i vodu, která se do sklepa dostane skrz zdivo.

Vysušení sklepa nebo základů

Kolem venkovní strany mokré zdi vykopejte příkop. Kopejte těsně vedle zdi – v podstatě ji tím odkryjete tak, abyste ji následně mohli izolovat. K izolaci použijte polystyren s nenasákavou úpravou. Samotný příkop musí být hluboký až k základům a široký ideálně půl metru. Jeho šířku přizpůsobte deskám, kterými jej budete vyztužovat. Doporučujeme vyztužovací desky z plastu nebo betonu, které tolik nepodléhají klimatickým vlivům.

Vysušení sklepa nebo základů předsazenou stěnou

Jestliže je vlhkost jen mírná a nebude vás mrzet zmenšení prostoru sklepa nebo suterénu, zvažte možnost postavit vnitřní předsazenou stěnu. Předsazená stěna z cihel mezi mokrou zdí vytvoří vzduchovou mezeru, která jí umožní dýchat. Nezapomeňte na větrací otvory, hydroizolační nátěr na tu část představené stěny, která je u vlhké zdi, a na ošetření mezery proti plísni.

Opravte nebo doplňte hydroizolaci

Tam, kde to dovoluje statika domu a přístup ke zdi z obou stran, můžete mokré zdivo podřezat a do vzniklých mezer vložit hydroizolační fólii.

Mokrou zeď můžete podřezat pilou nebo diamantovým lanem. Na tuto práci doporučujeme najmout specializovanou firmu. Podřezání diamantovým lanem vyjde o něco dráž, ale je bezpečnější a mnohem rychlejší. Hydroizolaci, kterou do mokré zdi budete následně vkládat, nechte na obou stranách přesahovat přibližně 10 cm. 

Mezi další způsoby, které váš sklep zbaví nežádoucí vlhkosti, patří chemická injektáž nebo vysoušení pomocí elektrochemické reakce. Tyto činnosti provádějí specializované firmy, které napřed udělají průzkum stavu a následně vám doporučí nejvhodnější metodu.