“Miláčku, myslím, že bychom měli vymalovat!” Ano, to je věta, která má na okolí mocné účinky. Pramen vlasů obarví na šedo, vyvolá třes rukou, husí kůži a nechuť k jídlu jako bonus.

Malování bytu vnímáme většinou jako něco, čeho se rozhodně nechceme zúčastnit. A když, tak třeba příští rok, přespříští? Ovšem ve chvíli, kdy spekulujeme, jak získat odklad, žena už vybírá barvy a odstíny.

Pojďme tedy na to.

Příprava na malování

Ideální by bylo vyklidit před malováním celý byt, ale to většinou není možné. Postupujte proto po jednotlivých pokojích. Z místnosti vystěhujte menší nábytek a vybavení. Větší kusy jako třeba skříně přesuňte do středu a přikryjte ochrannou fólií.  Stejně tak samolepící páskou přilepte fólii na okna, zárubně, zásuvky a podlahu, vyhnete se tak pozdějšímu drhnutí barvou zacákaných míst.

Tmelení a stěrkování

Když máte všechny stěny volné, zahlaďte nerovnosti. Napřed z poškozených míst vysajte prach a potom tmelem nebo stěrkovací hmotou vyplňte díry po hřebících, praskliny ve zdech a poškozené rohy. Dříve používanou sádru nedoporučujeme, často praská a není tak kompaktní.  Opravované místo před vyplněním jemně navlhčete, aby výplňová hmota lépe přilnula. Větší plochy uhlaďte hladítkem, houbou nebo brusným papírem a nechte vyschnout. Spáry v sádrokartonové příčce přelepte samolepící páskou.

Mytí a penetrace

Před samotným nanášením barvy je třeba stěny napřed očistit a napenetrovat. Stěny omeťte čistým smetákem nebo štětkou, případně vysajte prach vysavačem. V kuchyni mohou být stopy mastnoty, proto raději namočte malířskou štětku do roztoku vlažné vody a nastrouhaného mýdla na praní a stěny jemně přetřete.

Nepodceňujte penetraci! Správně vybraným nátěrem zvýšíte savost stěny a sjednotíte její tón, takže barva bude lépe držet. I vypadat. Penetrační nátěr naneste alespoň dvakrát a po vyschnutí už zbývá jen poslední krok, samotné malování.

Malování

Nabídka interiérových barev je natolik široká, že není snadné se v ní orientovat. Na nenáročná místa, jako jsou chodby, garáže, sklepy či sklady můžete použít například Primalex Standard, který propouští vodní páry. Stropy i stěny obytných místností vymalujte jasně bílým matným Primalexem Plus nebo použijte otěruvzdorný Primalex Polar.

Natírat začínejte vždy shora, tedy nejdříve strop směrem od okna ke dveřím, potom stěny. Pokud používáte malířský váleček, namáčejte jej do barvy opatrně a po každém namočení jím přejeďte přes mřížku, aby barva odkapala a rovnoměrně se po válečku rozložila. Barvu na očištěnou a napenetrovanou zeď nanášejte ve svislých pruzích tak, aby se mírně překrývaly. Na natírání rohů místnosti, míst kolem dveří a zásuvek nebo u topení použijte menší štětec. Po zaschnutí barvy stěnu zkontrolujte a pokud první nátěr nezakryl všechny rozdíly v tónech, vymalujte místnost ještě jednou.

Úklid po malování

Závěrečného úklidu po malování se bát nemusíte. Fólie ochránily podlahu i okna, takže by barva měla být hlavně tam, kam jsme ji nanášeli. Samozřejmě se někde pár kapek či šmouha objeví, ale proti jejich rozmazávání a flekům při úklidu docela spolehlivě funguje přidání trošky octa do kýblu s vodou.