Líbí se vám představa koupání v zahradním jezírku, které si samo čistí vodu?

Nebo si vystačíte s menší okrasnou variantou? Pohled na vodní hladinu obklopenou rostlinami působí mimořádně uklidňujícím dojmem.

Každé zahradní jezírko (biotop) je originál. Vytvarujete si ho podle okolního prostředí, do kterého dokonale zapadne, jako by tam bylo od nepaměti. Pokud je dobře založené, je schopné fungovat jako samostatný ekosystém a udržovat vodu v kvalitě vhodné ke koupání. Čistotu za vás udržují vodní rostliny vysázené v mělké části jezírka.

Co taková stavba domácího vodního díla obnáší?

Pro stavbu koupacího jezírka budete potřebovat alespoň 80 m2 volné plochy. Jeho hlubší část o hloubce 150-180 cm slouží jako plavecká zóna a od čistící části s rostlinami je oddělena. Jezírko můžete vybavit žebříkem pro bezpečný a pohodlný vstup do vody a vytvořit plochu na opalování. S vodním tokem si můžete vyhrát a vybudovat potůčky, fontány, nebo vodní kaskády.

Výhodou přírodního bazénu jsou minimální nároky na údržbu. Čas od času je třeba dopustit vodu, ale úplná výměna vody se provádí jen jednou za pět let. V zimě je ze zamrzlé hladiny třeba pravidelně odstraňovat sníh, aby měly vodní rostliny dostatečný přísun světla a mohly plnit svoji funkci.

Pomoci vám může stavební hydroizolace

V případě, že upřednostňujete čistší vodou ke koupání před přírodním dnem, nebo vás k tomu přiměje nedostatek jílu v půdě a podloží, budete potřebovat kvalitní hydroizolační fólii svařenou podle tvaru dna a geotextilii, která ji zespodu bude chránit před poškozením kameny a kořeny. Pod ní by měl být v ideálním případě ještě štěrkový násyp. Fólii je třeba dostatečně ukotvit a její okraje zatížit na úrovni terénu.