Přednáška na veletrhu For Interior v pražských Letňanech sice neslibovala, že se lze interiérový design naučit za půl hodiny – vzhledem k tomu, kolik věcí musí vzít designér do úvahy, ale Iva Bastlová to vzala z gruntu a poradila nám, čemu můžeme předejít již ve fázi přípravy, jejímž cílem je vytvořit koncept interiérového designu.

Tak jako scenárista potřebuje vědět dopředu, jak příběh dopadne, ještě předtím, než se pustí do psaní, tak by tvorbě designu měla předcházet důkladná příprava, kladení si otázek, tvorba přesného zadání a následně konceptu jako mapy, podle které dojdeme až do vítězného cíle. Některé z volně interpretovaných rad mohou znít banálně, ale jak dávají tušit, vycházejí z praxe a dříve nebo později si jejich pravdivost budeme moci ověřit sami na sobě…

Rada č. 1 – Vyvarujte se impulzivních nákupů

Cesta, jak si zlepšit náladu nebo si pořídit hezký designový kousek neplánovaným nákupem, končí většinou dost typicky – přeplněným bytem a hromadou věcí, které se k sobě nehodí, ani když přimhouříme obě oči, nebo nezapadají do vytvořeného záměru, který jsme si sami nebo s pomocí bytového designera vytvořili.

Rada č. 2 – Vyvarujte se nákupů zboží v akci

Nekupte to, když je to tak levné a jistě se to někam, někomu, jednou, bude hodit. Možná by stálo za zamyšlení, jestli nejvíce neutrácíme za věci, které vůbec nepotřebujeme, a místo každé takové věci ušetřit na to, co si třeba již dlouho přejeme a co nám přinese dlouhodobou radost i užitek.

Rada č. 3 – Předčasné nákupy

Máte již vytvořený koncept? Znáte všechny proměnné? Jste si jistí, že se nemůže změnit vaše nálada nebo cokoli podstatného, než dojde k samotné realizaci? Pak s nákupem raději počkejte. Jinak byste mohli dosáhnout obdobného výsledku jako u impulzivního nákupu nebo úlovku zboží za neodolatelnou akční cenu.

Rada č. 4 – Nekopírujte z časopisů

Nechte se inspirovat, ale nevytrhávejte prvky designu ze širších souvislostí a nesnažte se vytvořit přesnou kopii. Tak jako nemůžete okopírovat výhled z okna na moře, nemůže v bytě 1 + 1 vyznít atmosféra bytu o rozloze 250 m².

Rada č. 5 – Nedělejte z bytu showroom

Zařízený pokoj v obchodním domě může působit útulně až zabydleně. Rozdíl mezi realitou je nejen v osvětlení a velikosti interiéru (viz rada č. 4), ale také v tom, že v obchodním domě zpravidla nikdo nebydlí.

Rada č. 6 – Najímejte si odborníky

Nenechte si podsunout nebo vnutit byť dobře míněnou radu od řemeslníka. Možná se vám jen snaží usnadnit rozhodování, ale třeba si chce ulehčit práci a vaše potřeby nebere do úvahy. Když už si platíte odborníka, nechte na něm pouze tu část práce, které rozumí.

Mimochodem, už se vám stalo, že jste si nechali namontovat kuchyňskou linku a při té příležitosti se montéři nabídli, že vám „za jednu cenu“ také namontují kuchyňskou baterii a položí plovoucí podlahu, kterou díky špatně provedené instalaci posléze vytopí?

Rada č. 7 – Dělejte to pro sebe

Nepodléhejte radám rodinných příslušníků, ani když je milujete nade vše. Vycházejte z toho, jakou máte představu (koncept), kdo bude v zařizované místnosti nejvíce pobývat a jaké jsou potřeby jednotlivých uživatelů. Do řízení auta a projektů nemůže mluvit příliš mnoho lidí naráz.

Rada č. 8 – Nesrovnávejte se s kolegy v práci

Dobré doporučení se může hodit, ale… každý chce něco jiného a svět je plný nevyžádaných rad.

Rada č. 9 – Pozor na rady „odborníků“

Každý je svým způsobem naivní, pokud o daném oboru nic neví. Motivace prodejců může záviset na výši provize. Nebo narazíte na člověka, který se teprve zaučuje, nebo ho práce nebaví. Snažte si vybrat odborníka, který je nezávislý a jeho největší motivací je poskytnout vám takovou službu, abyste se k němu rádi vrátili, nebo ho mohli doporučit dál.

Rada č. 10 – Vytvořte koncept a držte se ho

Vycházejte z prvků, které budou dlouhodobě definovat vzhled interiéru a pokud možno komplexně řešit a sjednocovat celý byt, dům nebo jiný prostor. Může to být styl, soubor materiálů a barev, které si předem nakombinujete, nosný nápad, nebo dokonce jedna jediná věc. Tak jako jeden klient Ivy Bastlové – mladý pár, který si z dovolené jako suvenýr přivezl bytovou dekoraci a zadání bylo vskutku neotřelé – navrhnout byt podle dřevěné kachny.

O dvě hodiny později

Slova Ivy Bastlové jsem si vzal k srdci, nicméně z veletrhu po následném absolvování jejího workshopu a prohlídce výstavy odcházím obtěžkán malým přírůstkem – konferenčním stolkem z outletu značky Kare Design, který se mně (jak doufám) bude báječně hodit k nové kytaře.