Jednovrstvá konstrukce vám usnadní stavbu domu

Pan Pavel byl kutilem od mládí. Svůj první dům postavil v 80. letech minulého století a dnes pomáhá se stavbou svému synovi. Na stavbu si zvolil jednovrstvou konstrukci obvodové stěny a své rozhodnutí si nemůže vynachválit.

První dům pana Pavla nebyl z cihly. Tehdy se stavělo z toho, co bylo. Vybírat se velmi nedalo. „Jsem rád, že se dá dnes vybrat takový materiál, jaký si kdo přeje. Pro mě je jednoznačnou volbou cihla. Používali ji naši rodiče a prošla takovým vývojem, že nemá konkurenta,“ začíná své vyprávění Pavel. „Bez zaváhání volím obvodovou stěnu pouze z cihly, bez zateplení. Tam není co pokazit,“ s úsměvem doplňuje zkušený kutil. Skutečně – myšlenka, že domy by se měly zateplovat, původně vznikla jako pomoc starším stavbám. Dnes je takové komplikované řešení přežitkem. „Postavit stěnu, abych ji musel znovu komplikovaně oblepit polystyrenem? Proč si komplikovat život?“ dodává Pavel.

  Jednovrstvá konstrukce vám usnadní stavbu domu

  Zateplení není moderní

  V posledních letech se domy zateplovaly v tak masivní míře, že se nám nezateplený dům může zdát jako nemoderní. Opak je pravdou. Novostavba se zateplením je spíše zvykem individuálních stavitelů.

  Zkušenosti ze zahraničí, kde se vnější zateplování pláště praktikuje již desítky let, ukazují, že toto řešení má omezenou životnost. I v případě kvalitně provedené práce je to přibližně 30 let. Po uplynutí doby životnosti je nutné fasádu (zateplení s omítkou) strhnout a nainstalovat novou.

  Nezateplené cihlové zdivo s vnitřní a venkovní omítkou je na rozdíl od konstrukce s vnějším zateplovacím systémem mnohem méně náchylné na degradaci – ať už biologickou, kterou představuje přichytávání řas a růst plísní, nebo mechanickou, tedy poškození ďobáním ptáků, dětskými hrami s míčem či kolem opřeným o fasádu.

  Na zateplení novostavby není důvod – samozřejmě pokud si zvolíte správné stavební materiály. Obvodové stěny z jednovrstvého zdiva z cihel Porotherm Profi T nebo EKO+ lehce splní požadavky na domy s téměř nulovou spotřebou energie, nezanechávají žádné emise a dům z nich postavený vydrží bez větších rekonstrukcí i více než 100 let.

  Nezateplujte a ušetříte čas i peníze

  Realizace jednovrstvého zdiva z broušených cihel probíhá velmi rychle, takže hrubá stavba může být hotová za několik týdnů. Výstavbu urychluje nejen fakt, že zdivo nemusíte zateplovat, ale i přesné broušené cihly a zdění na tenkovrstvé lepidlo nebo na pěnu. Při realizaci jednovrstvé konstrukce ušetříte až dva měsíce výstavby, což představuje finanční úsporu za méně práce a stavbu lze dokončit během několika týdnů. Navíc lze stavbu komfortně obývat i bez dokončené vnější fasády.

  Stavbu začal pan Pavel se synem na jaře 2020 a dnes v květnu 2020 je hrubá stavba hotová. „Když stavíte jednoduchý, dobře navržený dům, je to paráda. Žádné náročné řezání, díky doplňkovým cihlám vše sedí a já vím, že se k obvodovým stěnám budu vracet až při jejich omítání,“ neskrývá nadšení Pavel.

  „Není to drahé?“ zajímá nás. Pan Pavel se pousměje: „Úplně nejlepší na tom je, že to není drahé. Jasně, že když vidíte v katalogu cenu za dvě rozdílné tvárnice, zdá se vám, že to je drahé. Ale když započítáte náklady na materiál a práci za zateplení, tak to drahé rozhodně není. A čas, který ušetříte, máte k tomu grátis.“

  Všimněte si

  Jednovrstvou konstrukci postavíte za stejnou cenu jako zateplenou, jen rychleji, konstrukce bez zateplení je navíc trvanlivější.

  Výhody jednovrstvého zdiva

  • Jednodušší a rychlejší způsob stavění
  • Dlouhá životnost fasády a konstrukce – vysoká mechanická odolnost
  • Cenově srovnatelné s vrstvenými konstrukcemi
  • Vyloučení problematických technologií ETICS
  • Lepší akustika oproti vrstveným stěnám s ETICS
  • Nehořlavé obvodové stěny – bez problému s odstupovými vzdálenostmi
  • Systémové řešení minimalizace tepelných ztrát, ověřené řešení v praxi
  • Bezpečně a dlouhodobě splňuje požadavky na neprůvzdušnost ultra energeticky úsporných a téměř nulových budov
  • Není nutný speciální projekt pro zajištění neprůvzdušnosti objektu, stačí dodržet předepsané klasické technologické postupy