OSB desky jsou stále vytrvale populárním stavebním materiálem. Díky svým univerzálním vlastnostem, kvalitě i příznivé ceně se těší stále větší oblibě i u domácích kutilů. V našem článku se dozvíte, na co všechno se OSB desky můžou hodit i u vás doma.

Většina druhů OSB desek najde nejčastěji využití při samotné stavbě nebo rekonstrukci zejména u dřevostaveb, jako zateplovací podklad nebo materiál pro tesařské práce a bednění. Skvěle se osvědčí ale i při úpravách interiérů - ať už jde o podlahy, stěny nebo přímo nový nábytek.

Vaší fantazii se díky jejich širokému způsobu využití meze nekladou - z OSB desek s trochou zručnosti vyrobíte třeba nový pracovní stůl, nástěnku nebo rám zrcadla. Podívejte se na tři nejčastější způsoby využití OSB desek v interiéru. 

Kde doma využít OSB desky?
 

  1. Podlaha

Díky OSB deskám dostane podlaha mnohem útulnější vzezření. Při použití OSB desek na podlahu je ale důležité pamatovat na několik praktických rad - třeba vybírat si již vybroušené desky, nepodcenit přípravu podkladu (ať už je jím rošt nebo izolace) z důvodu většího průhybu nebo dát pozor na to, že ve více vrstvách může deska pružit. 

  1. Stěny

OSB desky najdou také využití coby opláštění a vyztužení stěn. Pomáhají proti vypadávání izolace i zavětrování stavby, jsou skvělou vzduchotěsnou izolací u dřevostaveb a zároveň lze s jejich použitím do opláštěné stěny poměrně jednoduše vrtat a šroubovat. S jejich pomocí také realizujeme podhledy a ostatní stropní konstrukce třeba u šikmých střech, stejně jako předsazené příčky a stěny.

  1. Nábytek

Výroba vlastního nábytku je jednou z královských kutilských disciplín a OSB desky jsou zde ideálním materiálem. Možnosti jsou opravdu široké a záleží už na individuálních schopnostech i přáních, zda s jejich pomocí zkonstruujete pracovní stůl, noční stolek nebo skříň na míru. K výrobě nábytku jsou ideální již broušené OSB desky bez použití formaldehydu. Snadná manipulace, nízká cena a zároveň možnost nábytek kdykoliv znovu rozebrat dělají z OSB desek favorita řady domácích návrhářů.