Chcete na zahradě domeček pro děti nebo rovnou venkovní útočiště pro rodinu i přátele? Řešení má jméno zahradní domek. Podívejte se, co vše zohlednit při výběru toho správného.

Pořídit si zahradní domek je přesně ten typ víceúčelového řešení, které vám může vytrhnout z paty hned několik trnů. Krytý prostor na pozemku navíc má řadu využití, které se mohou v průběhu roku i času měnit - a je jen na vás, k čemu všemu si svůj nový zahradní přístřešek během let přizpůsobíte.

Na začátku při jeho výběru je ale vhodné si položit pár základních otázek ohledně očekávání, které od zahradního domku máte. Hledáte pouze úložný prostor? Plánujete v něm posezení za každého počasí? A co takhle rovnou relax se saunou? V tomto článku se dozvíte, na čem především záleží při výběru toho nejvhodnějšího pro vás.

Jak vybrat vhodný zahradní domek?


1. Zamyslete se nad účelem, který má splňovat

Hledáte místo, kam můžete mimo sezónu uložit zahradní náčiní a nářadí nebo nechcete, aby vám venkovní nábytek zabíral půl roku místo v garáži? Plánujete příjemné posezení s rodinou či přáteli nebo skvělý úkryt při hře na zahradě pro vaše ratolesti? Konečně chcete mít své vlastní místo pro všechny kutilské záliby?

To vše je důležité zvážit před tím, než začnete s vybíráním vhodného zahradního domku. Jeho hlavní účel totiž bude mít stěžejní vliv na velikost, umístění i materiál. 

2. Zvolte vhodnou velikost domku

Velikost je klíčovým faktorem, který byste měli při výběru vhodného zahradního domku zvážit - a to nejen domku samotného, ale také volného pozemku, resp. poměru místa, které na něm domek zabere. Pro stavbu zahradního domku není třeba žádné stavební povolení, zároveň ale musíte dodržet pravidlo vzdálenosti alespoň 2 metrů od sousedního pozemku. Vzít v potaz jsou rovněž nutné i další důležité rozměry - výška, tloušťka stěn a podlahy i zatížení střechy kvůli možné sněhové nadílce.

3. Vyberte odpovídající materiál domku

V nabídce dnes naleznete celou řadu typů zahradních domků různých materiálů - mezi nejčastější patří kov, plast a dřevo. Každý z materiálů má různé vlastnosti a možnosti použití a hodí se pro jiný typ domku.

  • Kovové zahradní domky jsou odolné a vhodné pro celoroční použití. Jednoduchá, ale bytelná konstrukce umožňuje snadný přístup - jsou proto ideální jako úložiště nářadí, zahradní techniky nebo nábytku. Zároveň jsou k dispozici v různých barevných provedeních, které bude ladit s okolím.
  • Plastové zahradní domky se vyznačují jednoduchou a velmi rychlou montáží i nenáročnou údržbou, což oceníte jak při sezónním úklidu, tak v případě kdy z domku uděláte venkovní sídlo na hraní pro děti. Některé typy mají ocelovou výztuhu a jsou tak bytelnější - jiné zase jsou zase navrhovány s podlahou, křídlovými dveřmi nebo malými okny.
  • Dřevěné zahradní domky představují nejširší variabilitu typů a spektrum možných využití, zároveň díky přírodnímu materiálu nepůsobí v zahradě nijak rušivě. O dřevo je ale také se nutné starat a pravidelně impregnovat, proto jsou dřevěné zahradní domky poměrně náročné na údržbu. Obvykle se dělí na menší domky z dřevěných panelů a větší domky srubovité konstrukce. Dřevěné domky jsou velmi variabilní co se týče výběru typů dveří, oken a střechy - a zároveň, druhům jejich využití se meze nekladou.

Je jen na vás, zda si pořídíte menší kůlnu na nářadí, nebo samostatnou zahradní chatku s topením. V nabídce e-shopu Baushop najdete výběr ze všech tří typů zahradních domků dle materiálů i řady příslušenství včetně nabídky oken a dveří.