Komu se nelení, tomu se zelení - a ve skleníku to platí dvojnásob. Sklízíte jako první a také vám dokáže prodloužit zahrádkářskou sezónu někdy i o pár měsíců. Proto má každý správný zahrádkář doma skleník. Podle čeho ale vybrat ten správný a kam ho správně umístit?

Různých typů skleníků dnes na trhu existuje nepřeberné množství. Vybrat si můžete z široké nabídky tvarů, velikostí i materiálů - ne každý je ale vhodný na každou zahradu a pro každý účel. O vhodnosti konkrétního typu skleníku rozhoduje řada faktorů, od toho, co hodláte ve skleníku pěstovat, až po plochu, kterou může skleník zabírat a orientaci vaší zahrady na světové strany. Ať už se řadíte mezi zkušeného zahrádkáře nebo se teprve začínáte s oblibou hrabat v záhoně,

Velikost skleníku je tím, co byste měli řešit hned na úvod. Ovlivňuje ji nejen to, jaký typ zeleniny a rostlin chcete ve skleníku pěstovat, ale také, jak velkou plánujete úrodu. Pokud chcete sklizní nasytit běžnou rodinu, měl by mít skleník ideálně alespoň 10 m², pokud ale chcete skleník pouze na pěstování okrasných květin, vystačíte si samozřejmě s mnohem menším. Na výšku je ideální, aby měl skleník nejméně 2 metry, aby se v něm šlo pohodlně pohybovat. Pozornost věnujte i tomu, jaké chcete ke skleníku dveře, které zároveň slouží k větrání

Velikost samozřejmě ovlivní i dispozice vaší zahrady. Výběr vhodného místa pro skleník je totiž doopravdy zásadní. Upřednostňujte slunné místo, protože rostliny potřebují dostatek světla, ale zároveň dávejte pozor, aby šlo i o závětří. K většině dnes nabízených skleníků není třeba podezdívka, ale rozhodně neuděláte chybu, pokud si ke skleníku pořídíte i originální základnu.

Dnes nejrozšířenějším typem skleníkové konstrukce je hliníkový profil, který je lehký, ale zároveň pevný, takže snese i větší zatížení. Setkat se můžete i s konstrukcí z pozinkované oceli, která odolá i většímu zatížení sněhem i silnému větru, i s plastovou konstrukcí, která je lehká a bytelná, ale příliš se nedoporučuje, tam, kde hrozí více sněhu.

Výplně skleníků dnes seženete ve většině případů ze skla nebo polykarbonátu. Sklo má lepší světelnou propustnost, ale horší izolační vlastnosti a obecně jde o křehký materiál náchylný k poškození. Polykarbonát má jen o něco horší světelnou propustnost, zato je prakticky nerozbitný a zároveň ve větší tloušťce funguje i jako spolehlivá izolace.

Co se týče tvarů skleníků, jsou dnes nejpopulárnější obloukové skleníky, které jsou díky svému tvaru odolnější vůči povětrnostním podmínkám než klasické hranaté skleníky. Ty ovšem zase poskytují více prostoru uvnitř.

Pokud nechcete klasický skleník s pevnou konstrukcí i výplní, můžete se také rozhodnout pro plachtový skleník neboli fóliovník. Ten propouští méně světla a je v něm větší teplo i vlhkost, proto není vhodný pro všechny typy plodin. Další možností je pařeniště, které sice klasický skleník nenahradí a slouží především k předpěstování sadby, ovšem u některých druhů zeleniny si s pařeništěm vystačíte. V nabídce Baushopu naleznete typů skleníků celou řadu, včetně příslušenství pro jejich stavbu, údržbu i pěstování.