Problém, kam s posekanou trávou, řeší na zahradě každý. Ideální řešení, které vám doporučí 10 z 10 zahrádkářů, je vlastní kompost. Se speciálním kompostérem dnes můžete začít kompostovat třeba hned. S výběrem toho vhodného pro vaši zahradu vám pomůže následující článek.

Kompostování je rozkladný proces, během kterého se z organického odpadu stává v kompostu kvalitní přírodní hnojivo a do půdy se díky němu vrací zpátky živiny. Zní to složitě, ale samotné kompostování přitom není žádná věda - při zachování správné skladby rozložitelného odpadu za nás vše obstará vzduch a mikroorganismy. Nejdůležitějším tedy zůstává výběr správného kompostéru.

Podle čeho vybírat vhodný kompostér na zahradu?

  1. Velikost vaší zahrady

Základním kritériem výběru kompostéru je velikost vaší zahrady. Podle toho totiž nejsnáze určíte, jaké množství posečené trávy a dalšího rozložitelného bioodpadu zvládnete vyprodukovat. Klasickou poučkou je zde 1 čtvereční metr zahrady = 1 litr objemu kompostéru. Pro dostatečné prohřátí by měl kompostér mít objem alespoň 400 - 500 litrů.

  1. Typ kompostéru

U zahradních kompostérů jsou dva základní typy - otevřený a s víkem. Otevřené kompostéry (třeba zde) jsou nejrozšířenějším druhem s jednoduchou konstrukcí a snadným přístupem pro manipulaci s bioodpadem. Jsou vhodné pro kompostování velkého množství trávy a proto jsou nejčastější na velkých zahradách.

Kompostéry s víkem - jako tento - mají propracovaný systém provzdušňování a boční dvířka na odebírání humusu. Zároveň chrání kompost před hlodavci a dalšími živočichy a také samotný proces kompostování v nich trvá kratší dobu.

Speciálním typem je poté kompostér rotační. Ten je díky konstrukci na stojanu jednoduše přenositelný a umístitelný kdekoliv po zahradě a zároveň díky otočnému zavíratelnému bubnu v něm kompost jednoduše promícháte a vysypete dle potřeby.

  1. Umístění kompostéru

Pokud zrovna nemáte zmíněný rotační kompostér, který můžete volně přesouvat, je umístění kompostéru na zahradě poměrně zásadním bodem ke zvážení. Do značné míry ho ovlivní velikost zvoleného kompostéru a volné místo na zahradě, ale stále platí pár osvědčených pravidel, která byste měli zohlednit. Důležité je se vyhnout přímému slunci, které by kompost vysušovalo, čili ideálním místem bývá většinou stinný koutek na kraji nebo rohu zahrady. Zároveň však pozor, aby jste kompostem u plotu neobtěžovali sousedy.

  1. Materiál kompostéru

Materiál má samozřejmě také vliv na správnou funkci kompostéru. Nejčastějšími jsou dnes kompostéry plastové a dřevěné - obvykle platí, že otevřené kompostéry bývají většinou ze dřeva a kompostéry s víkem jsou plastové, nejčastěji z polyetylenu. Dřevěné kompostéry vyžadují údržbu a ošetření, aby nezačaly samy tlít, plastové zase bývají křehčí.