Následující článek vám poskytne tipy a doporučení, na co si dát pozor při výběru správného pletiva.

Drátěné oplocení plní na našem pozemku ohraničující, rozdělující, ochrannou i dekorativní funkci - a podle hlavního účelu, který má splňovat, bychom měli přistupovat i k volbě vhodného pletiva. Rozhodovacích faktorů je více a pletivo zároveň můžeme využít nejen na plot - hodí se i na ohraničení záhonů, pro popínavé rostliny nebo do kotců a výběhů pro chovná a domácí zvířata. Podívejte se na návod, čím se řídit při výběru vhodného pletiva na plot.

Jak vybrat vhodné pletivo?
 

1. Promyslete hlavní účel oplocení

Důvod, který stojí za stavbou oplocení, do značné míry ovlivní i volbu správného typu pletiva. Pokud potřebujete oplotit zahradu, dům nebo třeba chatu, zvolte klasické čtyřhranné pletivo nebo svařovanou síť. Tu doporučujeme i pokud máte doma většího psa nebo jiné zvíře, které by mohlo z pozemku utíkat. Pletivo i síť jsou k dostání v rolích a požadovanou délku plotu tak jednoduše přizpůsobíte rozměrům pozemku. Pokud vám záleží na vzhledu oplocení - například u okrasných záhonů nebo skalek na zahradě - sáhněte po dekorativním pletivu.

Dále existují speciální chovatelská pletiva, které se dále dělí podle typu chovaných zvířat - klasická jsou šestihranná pletiva nejčastěji využívaná v králíkárnách a voliérách. Lesnická pletiva se zase využívají u lesních školek i pro ochranu jednotlivých stromů. Pro oplocení tenisových kurtů se zase používá speciální tenisové pletivo.

2. Vyberte vhodný materiál pletiva

Materiál rozhoduje o odolnosti plotu a tím pádem jeho vhodnosti pro různé druhy využití. V rámci drátěných plotů je pro odolnost rozhodující tloušťka drátu. Pevnost plotu však také ovlivňuje, zda je drát svařovaný (jako svařovaná síť) a tím pádem nejde rozplést. Klasická nabídka zahrnuje pozinkované nebo poplastované ploty z ocelových drátů i celoplastové pletivo z odolného plastu.

3. Určete výšku pletiva

Výška plotu je samozřejmě také odvislá od jeho účelu. Klasické oplocení kolem domů, zahrad nebo chat bývá vysoké většinou 150 - 160 cm (s podezdívkou méně). Nižší bývají dekorativní ploty, ať už před domem nebo kolem částí zahrady. Vyšší ploty kolem 180 cm až 2 metrů se používají jako klasické oplocení veřejných i soukromých objektů jako jsou školy, sportoviště, továrny a průmyslové areály. Vysoký plot také ocení majitelé větších plemen psů. Klasické chovatelské ploty měří kolem metru, jinak většinou záleží na velikosti zvířat.

4. Vyberte velikost ok plotu

Čím menší velikost ok plotu, tím je plot méně prostupný a více kryje. Velikost ok se ale většinou řeší pouze u chovatelských pletiv podle velikosti chovaných zvířat. U lesnického pletiva se navíc velikost ok směrem dolů zmenšuje, aby se do oploceného území nedostala ani drobná zvěř.

5. Zvolte si povrchovou úprava a barvu

U klasických pletiv z ocelových drátů máte na výběr z odolnější pozinkované nebo levnější poplastované varianty. Většina poplastovaných pletiv však dnes již obsahuje pod PVC vrstvou i vrstvu zinku. Tato varianta je ideální, neboť vedle odolnosti máte postaráno i o barvu plotu.

V nabídce Baushopu naleznete bohatý výběr pletiv všech typů a rozměrů.