Rekostruujete byt či stavíte dům a řešíte, jak zateplit podlahy? Jak nám pomalu, ale jistě klesají teploty k bodu mrazu, dokončují se fasády a většina stavebníků se přesouvá do interiéru, kde začínají se zateplením podlah. A jelikož se nám hromadí dotazy ohledně vhodného výběru podlahového polystyrenu, je ideální doba na krátký článek o tom, z jakých podlahových polystyrenů můžete vybírat, něco málo o jejich použití a vlastnostech.

Druhy podlahových polystyrenů

Obecně podlahové polystyreny dělíme dle způsobu použití:

Běžný podlahový polystyren

Potřebujete-li zateplit nebo třeba jen zvýšit podlahu v domě nebo bytě, použijte nejběžnější, nejprodávanější a nejdostupnější podlahový polystyren EPS 100Z a EPS 100S. Tyto polystyreny jsou určeny do podlah s běžným bytovým zatížením, tedy chodby, obývací pokoj, kuchyně, dětské pokoje a ložnice. EPS 100Z je určen do těžkých podlah, tedy pro zalití betonem či anhydridem. Do těchto litých podlah můžeme samozřejmě použít i EPS 100S. Písmeno S znamená „stabil“. Polystyren EPS 100S je tedy laicky řečeno „vyzrálejší“, stabilnější a je tedy předurčen i do lehkých plovoucích podlah bez použití betonu. Tedy například pod OSB deskypodlahové palubky apod. Stejně tak jej můžeme použít i do střešních konstrukcí. EPS 100S v kontaktu se vzduchem pomaleji stárne a má delší životnost a stálejší parametry oproti EPS 100Z.

Stejně jako u fasádních polystyrenů je dnes v nabídce i tzv. šedý grafitový podlahový polystyren, který nabízí o 20% vyšší účinnost oproti standartním podlahovým polystyrenům EPS 100Z a EPS 100S. Tyto grafitové polystyreny, např. Styrotherm či Extrapor, mohou tedy přinést úsporu místa při rekonstrukci starých podlah, kdy nechceme nebo nemůžeme podlahu zvýšit, ale chceme ji dostatečně zateplit.

Zátěžový polystyren

Do podlah s vyšším zatížením vám doporučujeme použít polystyreny s vyšší odolností proti tlaku (lidově řečeno tvrzené polystyreny), tedy EPS 150S, EPS 200S a EPS 250S. Čím vyšší číslo, tím je polystyren tužší a odolnější a je tedy možné jej použít do podlahy s vyšším zatížením. EPS 150S použijeme například do podlahy v dílně, kde budou stát těžké skříně s nářadím. Stejně tak je potřeba polystyren EPS 150S dát do míst, o kterých víme, že budou více zatížené, tedy například do kuchyně pod „americkou“ dvoukřídlou lednici, do koupelny pod vanu a podobně. Do garáže použijeme EPS 200S a nebo i EPS 250S.

Extrudovaný polystyren a perimetr

Nejtvrdšími polystyreny (z běžně dostupných), které se používají do podlah, jsou perimetr a extrudované polystyreny, tedy XPS. Díky své tuhosti se používají do velmi, skoro můžeme říci extrémně zatížených podlah. Tyto polystyreny jsou zároveň nenasákavé a můžete je tedy použít i do spodních podlah v kontaktu se zeminou, škvárou a podobně. Používají se i pro izolaci bazénů.

Polystyren proti kročejovému hluku

Do podlah v patře je potřeba použít podlahový polystyren s kročejovým útlumem, např. Styrofloor či EPS T4000. Tyto polystyreny jsou záměrně měkké, aby pohlcovaly „klapot“ při chůzi a zamezují tak nepříjemnému akustickému hluku ve spodních místnostech. Kročejové polystyreny se dáváají do betonových podlah, nejsou doporučeny do lehkých plovoucíh podlah například pod OSB desky.

Často se ptáte

Rád bych zmínil jednu velmi často se opakující otázku: „Mohu na nějaký polystyren přímo položit laminátovou či dřevěnou plovoucí podlahu?„. Odpověď zní NE, nedoporučujeme to. Položením plovoucí podlahy na polystyren riskujete prolomení podlahy v místech, kde jsou zámky, spoje podlahy. Navíc je taková podlaha měkká, při chůzi jakoby „houpavá“. Vždy je potřeba na polystyren položit pevnou roznášecí vrstvu, například z OSB desek s perodrážkou. Tyto stavební desky nám vytvoří rovný, pevný a celistvý povrch, na který již můžeme položit mirelon a plovoucí podlahu.

Jak vybrat podlahový polystyren

 

Výrobci podlahového polystyrenu

Výrobců podlahového polystyrenu je mnoho, od těch kvalitních až po tzv. „no name“, u kterých si nemůžete být jistí, co za své peníze dostanete a zda vůbec bude mít nějaké izolační schopnosti. Na našich stavebninách StavbaOnline.cz nabízíme pouze osvědčené značky podlahového polystyrenu, jako jsou Styrotrade, Bachl, Isover nebo Rockwool, u kterých je kvalita zaručena. Určitě se můžete setkat v jiných stavebninách s nabídkou někdy až neuvěřitelně levného podlahového polystyrenu. Ano, asi pro každého z nás je cena jedním z hlavních aspektů při výběru čehokoliv. Ale jak víme, mnohdy je nízká cena vykoupena mizernou kvalitou zakoupeného materiálu, který se nám tak mnohonásobně prodraží. Jednak tím, že obvykle takto levný podlahový polystyren zdaleka nemá takovou životnost jako polystyreny osvědčených výrobců, ale i svými tepelně-izolačními vlastnostmi zůstává daleko za svými dražšími konkurenty.

Co říci na závěr. Popřát vám co nejméně starostí s výběrem podlahového polystyrenu…což mi připomíná – pokud si nevíte rady, neváhejte se obrátit na pracovníky StavbaOnline.cz, ti vám ochotně poradí a pomohou s výběrem toho pravého podlahového polystyrenu pro to vaše řešení.