Minerální vaty – jaké jsou?

Minerální izolace, neboli tepelně izolační vaty rozlišujeme na skelné vaty, které se dodávají v rolích a na čedičové vaty, které dostanete jako desky, často se jim říká deskové vaty.

Jak vybrat minerální vatu

Skelné vaty v rolích

Skelné vaty v rolích využijete do všech nezatížených a nepochůzích konstrukcí. jakou jsou izolace šikmých stěn, mezi krokve, do dutin a mezer, stropních podhledů a do roštů lehkých podlah. Skelné izolační vaty vynikají svou lehkou opracovatelností, snadno se řežou a lehce je tak upravíte na vámi požadovaný rozměr.

Nejprodávanější skelnou vatou v rolích je Isover Domo. Isover Domo je oblíbené díky velmi dobré kvalitě, dlouhé životnosti a skvělým tepelně izolačním vlastnostem. Jako další velkou výhodu Isoveru Domo musíme zmínit jeho dostupnost, v podstatě jej můžete mít okamžitě, většina našich odběrních míst má Isover Domo skladem. Stejně kvalitní vatou totožných tepelně izolačních parametrů je i skelná vata Dekwool G039. Ikdyž má stejné izolační vlastnosti jako zmíněné Isover Domo, je o něco levnější. Důvodem nižší ceny může být jen fakt, že Domo vyrábí firma Isover, což je nejznámější výrobce tepelných vat. Pokud máte maximální nároky na tepelnou izolaci, pak vám doporučujeme jednu z nejlepších skelných izolačních vat na trhu – Unirol Profi. Díky perfektním tepelným vlastnostem je vhodná i pro nízkoenergetické a pasivní domy. Investice do této velmi kvalitní vaty se vám brzo vrátí v podobě značných úspor na nákladech za vytápění a energiích.

Čedičové deskové vaty

Čedičové deskové vaty se hlavně používají na tepelnou izolaci vnitřních prostor, příček, ale i pro zateplení obvodových plášťů budov. Jednou z nejžádanějších čedičových vat pro vnitřní zateplení je Isover Orsik, který vás zaujme svým poměrem cena/výkon. Isover Orsik je obzvláště vhodný pro tepelnou izolaci sádrokartonových příček, dále pak do předsazených stěn a mezi krokve. Jeho výhodou je opět velmi dobrá dostupnost, většinou je ihned k dispozici. Ještě lepší tepelně izolační schopnosti vám poskytne Isover Uni. Má stejné možnosti využití jako Isover Orsik, ale získáte s ním ještě lepší tepelné parametry. Isover Uni můžete použít i do tzv. provětrávaných fasád, což je zateplení obvodového pláště budovy za použití předsazeného roštu, do kterého se vkládá izolant, například zmíněný Isover Uni.

Zateplení fasády minerální vatou

Minerální vaty můžete také využít při zateplení fasády, tzv. kontaktní zateplení fasády. Přímo na vaši původní fasádu připevníte izolant, tedy polystyren nebo fasádní vatu. Mezi nejprodávanější fasádní minerální vaty patří Isover TF, Isover TF Profi a Nobasil FKD. Postup při kontaktním zateplení fasády je takový, že speciálním fasádním lepidlem nalepíte izolant a ukotvíte pomocí natloukacích hmoždinek. Poté je potřeba celý povrch přestěrkovat pomocí stěrkového tmelu a vložit perlinku neboli armovací tkaninu. Na takto připravený povrch pak nanesete finální vrstvu omítku.

Doufáme, že vám tento článek trošku osvětlil pojem minerálních tepelně izolačních vat a pomohl vám při výběru té nejvhodnější pro vaše řešení. Pokud se chcete dovědět více o zateplení fasád, přečtěte si náš článek Jak na fasádu.