Zahrada bez možnosti posezení je jako dlouhá cesta bez hospod. Parafrází známého citátu chceme zdůraznit, jak důležitou úlohu má nejen na zahradě venkovní nábytek. V následujícím článku najdete přehledné rady a tipy pro to, aby byl váš výběr vhodného zahradního sezení procházkou růžovým sadem.

I dnes platí, že co zahrada, to unikát - a proto je podobně široká i aktuální nabídka zahradního nábytku. Ten samozřejmě využijete nejen na zahradě, ale i na chatě, pergole, terase, balkonu a všude, kde plánujete venkovní posezení. Především díky umístění venku pro výběr zahradního nábytku odlišné zásady než u toho klasického. Podívejte se, co vše zvážit předtím, než si na zahradu pořídíte vysněnou sedací soupravu.

Co je nutné promyslet při výběru zahradního nábytku?

1. Hlavní využití

Zahradní nábytek většinou plní jednu ze dvou hlavních funkcí - jídelní nebo odpočinkovou (také označovanou jako “sedací”). Tomu pak bývá i přizpůsobena jeho velikost, složení i počet kusů, čili je rozdíl, zda sháníte na terasu lenošku na čtení nebo velký stůl s hromadou židlí pro velké zahradní oslavy. Samozřejmě nejde o nijak striktní rozdělení a relaxovat můžete i na jídelní židli u stolu - každopádně hlavní účel, pro který si nábytek pořizujete, je vhodné zvážit.

2. Velikost, počet a umístění

Velikost se samozřejmě odvíjí od volného prostoru na zahradě a počet židlí poté od počtu členů domácnosti nebo toho, jak moc často máte návštěvu. Možné umístění zase určuje volbu materiálu - tedy zda bude nábytek stát pod stříškou nebo širým nebem vystaven povětrnostním vlivům. Záleží také na tom, na čem bude nábytek stát - ne každý typ židle a stolu se hodí na trávník a to samé platí i pro terasu z prken nebo dlažbu.

3. Materiál a styl

Materiál je jedním z nejdůležitějších faktorů při volbě vhodného zahradního nábytku. Mezi nejčastější patří plast, ratan, kov a samozřejmě dřevo. Plastový nábytek je nejméně náročný na údržbu, na druhou stranu toho nejméně vydrží a co se týče vzhledu, nebývá to většinou nic zázračného. Oblíbený a stylový je nábytek z umělého ratanu, který nejčastěji slouží pro relaxaci. Kovový nábytek - často se vyrábí z hliníku nebo z oceli - je velmi odolný a bez náročné údržby, někomu ale nepřijde příliš pohodlný ani stylový. Favoritem, který jen tak nevyjde z módy ani z obliby je poté nábytek dřevěný. U toho je na výběr z nejširší řady možných provedení, stylů, barev i typů dřeva. Dřevěný zahradní nábytek vyžaduje pravidelnou údržbu, ale při správném zacházení vám vydrží léta v kondici.

V nabídce Baushopu najdete kvalitní zahradní nábytek domácí výroby od prověřené truhlářské firmy Vladeko. Vybrat si můžete z řady typů a stylů provedení stolů, židlí, lavic, křesel i celých sestav zahradního nábytku ideální posezení pro trávení letních večerů na vaší zahradě nebo terase.