26 kostí, 19 svalů, 33 kloubů a 107 vazů tvoří jednu z nejsložitějších struktur lidského těla – lidské chodidlo.

2500 tun hmotnosti přenesou naše nohy každý den (osoba vážící 70 kilo). To odpovídá hmotnosti 5 osobních vlaků.

 

Při výběru vhodné pracovní obuvi je nutné dbát nejen na dodržení požadované bezpečnostní normy, ale také na další technologie, kterými je obuv opatřena. Jedná se především o použitý materiál. Pracovní obuv ve 21. století nabízí velkou škálu svrchních i vnitřních materiálů (podšívka, stélka), které jsou technologicky na výši a jsou použity tak, aby odpovídaly ergonomickým, ochranným a komfortním požadavkům. U svrchních materiálů se používá síťovina, mikrovlákno, Cordura a další moderní materiály. U vnitřních materiálů je to pak celá řada membrán, které zamezují průniku vody a velmi efektivně odvádějí pot, nebo textilií se stříbrem, které působí antibakteriálně.

Velmi důležitou součástí každé obuvi je podešev, která tvoří váhu obuvi. U pracovní obuvi se používají zejména vrstvené podešve, které jsou složeny z několika různých materiálů. Většinou to bývá měkká, komfortní část podešve tvořená pěnovým polyuretanem, následně tvrdší část tvořená PU nebo přírodním či syntetickým kaučukem a podrážka z PU nebo kaučuku.

Mýtus: těžká bota = špatná bota

Toto je mýtus, který není pravdivý. Váha pracovní obuvi je v rámci gramů, max. do 1 kg. To není váha, která by naši svalovou anatomii nohy zatěžovala. Naopak subjektivně vyšší váha obuvi je tvořena kvalitní, celovyplněnou podešví. Známe případy „lehké“ obuvi, importované především z Asie, kde je váha obuvi uměle snížena nekvalitní podešví, ve které jsou dutiny. Taková podešev je sice lehká, ale na úkor kvality, dlouho nevydrží, propadne se a zásadně ovlivní ortopedické zdraví.

Pro výběr kvalitní pracovní obuvi vždy doporučujeme postupovat následovně:

 1. Jakou potřebuji obuv z hlediska EN normy?
 2. Jak dlouhou dobu denně budu obuv nosit a v jakém ročním období?
 3. Kde se budu s obuví pohybovat (venku – uvnitř)?
 4. Ortopedické potíže, anatomické odlišnosti (vybočené palce, vysoký nárt, široké chodidlo apod.)?
 5. Potivost a zápach nohou?
 6. Nabízí mi obuv potřebný komfort?
 7. Mohu v obuvi použít svou ortopedickou stélku? (Certifikace DGUV.)
 8. Existuje k obuvi příslušenství, které mohu v případě potřeby vyměnit? Například stélky?
 9. Budu u práce převážně stát, sedět, klečet, řídit?
 10. Design obuvi
 11. Cena obuvi

Shrnutí:

Víte, že velká část našeho zdraví spočívá ve zdraví nohou. Proto jim prosím věnujte svou plnou pozornost. Nejde jen o práci, nohy nás musí nosit celý život. Je známo, že u nohou začíná vše, ovlivňují celé naše tělo. Dobře zvolená obuv má ohromný podíl na správném držení těla, eliminuje bolesti zad, krční páteře apod.

Pokud si můžete vybrat, vždy si zvolte moderní obuv, která je vyráběna s použitím moderních materiálů a technologií. Nejlépe ve 2 – 3 šířkách a patřičné velikostní škále. Volte kvalitní obuv evropských výrobců, jejichž výrobky jsou nejlépe přizpůsobeny evropskému typu chodidel. Uvědomte si, že pracovní obuv nosíte průměrně 8 hodin denně, 40 hodin týdně, 160 hodin měsíčně a 1920 hodin ročně. Žádnou jinou obuv nenosíte tak často, jako tu pracovní. Proto právě pracovní obuv by měla být tou nejlepší, jakou vlastníte.

Investice do kvalitní pracovní obuvi je investicí do vlastního zdraví a je tedy tou nejlepší investicí, kterou uděláte.