Jak na stavbu zastřešené pergoly

Pergola je oblíbeným prvkem zahradní architektury. Zkrášlí zahradu a poskytne vám stín za horkého letního dne i dostatek soukromí. Zároveň ji celkem hravě zvládnete postavit svépomocí. Při navrhování její velikosti nejspíš budete vycházet z počtu lidí, které by měla najednou pojmout, ať to jsou členové vaší rodiny nebo přátelé. Nebojte se ji udělat o něco větší. Dostatek prostoru vám umožní více způsobů jejího využití, a tak třeba oceníte, když se v ní budete moci schovat před deštěm i s grilem, nebo ji budete moci vybavit pohodlným nábytkem.

Materiál na pergolu

Nejpoužívanějším materiálem pro stavbu pergoly jsou dřevěné KVH hranoly na podpory a vodorovně uložené krokve. Rozměry jednotlivých prvků volíme podle velikosti a zatížení pergoly. Pro podpory jsou vhodné KVH hranoly silné 10 nebo 12 cm, které jsou snadno dostupné a zaručí dostatečnou stabilitu.

Základy pergoly

Pergola by měla mít, tak jako každá stavba, pevný základ – jednotlivé podpory proto usadíme do betonu nebo je ukotvíme zemními vruty. Kotevní prvky jako patky nebo trny běžně zakoupíte v železářství. Na betonové terase použijte kotevní pouzdro do betonu nebo vhodný typ hmoždinek upevněných do připravených otvorů v podlaze.

Podlaha pergoly

Na podlahu doporučujeme terasová prkna nebo Cetris desky v různém barevném provedení. Montáží ohoblovaných a natřených podpor s krokvemi dostaneme základní tvar konstrukce pergoly. Jako spojovací materiál použijeme vruty do dřeva. Pro spojení kotevních prvků a podpor je vhodné použít vruty se šestihrannou hlavou průměru o průměru 8 mm.

Střecha pergoly

Při výběru materiálu na zastřešení se nejdříve rozhodněte, jestli chcete průsvitnou nebo neprůhlednou střechu. Pro konstrukci neprůhledné střechy použijte OSB desky a asfaltové šindele nebo lehkou plechovou krytinu. U průsvitné varianty střechy, počítejte se zátěží při vydatné zimní sněhové nadílce. Pokud je pergola součástí domu a je kotvena do stěny, dodržte minimálně 3% sklon střechy. Střechu samozřejmě opatřete vhodným okapovým systémem.

Náš tip: Nezapomeňte zastínit jižní stěny pomocí rolet nebo markýz a vytvořte si oázu pro horké letní dny.

Povrchová úprava

Na povrchové úpravě nešetřete a jednotlivé dřevěné díly opatřete ochranným nátěrem. Kvalitní impregnace, mořidlo, nebo lak, zajistí vaší pergole dlouhou životnost.