Sádrokarton je materiál, který své uplatnění nalezne především ve vnitřních prostorách vašeho domu či bytu, ať už je to v podobě příček nebo stropních podhledů. My se vás pokusíme seznámit s tím, k čemu je sádrokarton vhodný, jaké jsou jeho výhody a které typy tohoto výrobku si můžete do svých moderních interiérů dopřávat.Již samotný název tohoto stavebního produktu napovídá, z čeho je vyroben. Je to samozřejmě lisovaná sádra, která je vhodným způsobem zpevněna dvěma silnými kartony. Sádrokarton se řadí mezi praktické doplňky většiny staveb, v nichž své efektivní přednosti prezentuje již několik desítek let. V rámci profesionálních evropských výrobců objevíte především značky Rigips, Knauf Insulation nebo Lafarge/Siniat.

Výhody sádrokartonu

Vzhledem k tomu, že sádrokarton patří do skupiny stavebních prvků, jež jsou využívány pro suché stavění, lze očekávat poměrně výrazné množství pozitiv při samotném používání. Ať už sádrokarton použijete na podhledy, šikminy nebo klasické příčky a stropy, můžete očekávat tyto vlastnosti:

 • menší pořizovací náklady než ostatní materiál obdobného druhu
 • téměř žádná omezení, co se týče pokládané plochy sádrokartonů
 • poměrně značná odolnost, ať už pevnostní, tak proti vlhkosti
 • snadná a jednoduchá montáž, která je doprovázena rychlostí samotné výstavby
 • minimální množství odpadu a nízká hmotnost sádrokartonu
 • hladký povrch a flexibilita, která vám umožňuje neomezené výřezy, napojování, apod.

Z výše uvedených pozitiv je zcela zřejmé, že se sádrokarton stal téměř neodmyslitelnou součástí většiny interiérů staveb. Obávat se samozřejmě nemusíte ani vlhkosti, se kterou si určité typy sádrokartonových desek bez starosti poradí.

Využití sádrokartonu

Díky své snadné a flexibilní opracovatelnosti je možné sádrokarton využít opravdu kdekoliv. V každé části či patře rodinného domu, bytového komplexu či kancelářských prostor se najde oblast, kde je možné sádrokarton upotřebit.

Pakliže bychom uvedli využití sádrokartonu od střešních částí budov směrem dolů, jsou to jistě šikminy, podhledy a budování podkrovních místností. Zmíněný materiál nalezne uplatnění i v případě tvorby stropů nebo při jejich snižování. Vybudovat můžete příčky libovolných tlouštěk nebo dělící stěny. Pomocí předsazené sádrokartonové příčky s vloženou izolací dosáhneme zateplení a odhlučnění vnitřních stěn. V některých případech jsou ze sádrokartonu realizována také bytová jádra nebo nejrůznější stavební prvky či ze speciálních sádrokartonových desek tvořené podlahy.

Druhy sádrokartonových desek

Vzhledem k velice bohatému využití sádrokartonových desek, lze očekávat, že vám trh přinese také spoustu typů tohoto stavebního materiálu. Ten se od sebe neliší jen dvěma základními šířkami 1200mm a 1250mm, ale také řadou tlouštěk a především ostatních vlastností. Z pohledu vlastního složení rozlišujeme hned několik druhů sádrokartonových desek, které od sebe mohou být odlišeny také prostřednictvím svých barev.

 • Sádrokartonová deska bílá – RB, GKB

  Sádrokartonová deska RB je nejzákladnější typ zmíněného materiálu, který je vhodný pro klasické příčky a s menším množstvím vlhkosti, která nepřesáhne hranici 65%.

 • Sádrokartonová deska zelená – RBI, GKBI

  Sádrokartonové desky RBI jsou impregnované a své využití nachází hlavně v místnostech, kde je vyšší výskyt vlhkosti. Jsou to například koupelny nebo kuchyně, kde může být vlhkost nad 75%.

 • Sádrokartonová deska červená nebo růžová – RF, GKF

  Sádrokartonové desky RF jsou protipožární určené do suššího prostředí a disponují vyšší odolností proti ohni.

 • Sádrokartonová deska červená – RFI, GKFI

  Stejně jako u předchozích desek RF jde o protipožární sádrokartonovou desku, která je impregnována, tedy odolná nejen proti ohni. Zároveň má sádrokartonová deska RFI také vyšší odolnost proti vlhkosti.

 • Sádrokartonová deska modrá – MA

  Sádrokartonové desky MA disponují speciálním složením, jež vám kromě protipožární ochrany zajistí především zvýšenou akustickou izolaci.

Jak pracovat se sádrokartonem

Sádrokarton je poměrně lehký materiál, s nímž budete mít dosti snadnou manipulaci. K rychlosti samotné výstavby dozajista přispěje také fakt, že jednotlivé desky sádrokartonu jsou větších rozměrů. V první fázi je potřeba provést celkové měření plochy a vypočítat odpovídající počet samotných sádrokartonových desek a všech dalších souvisejících prvků. Pak přichází na řadu montáž nosného roštu, který zapříčiní stabilitu jednotlivých desek. Tento rošt je povětšinou budován z tenkých pozinkovaných sádrokartonových profilů, případně ze dřeva.

Po jeho usazení jsou na něj připevňovány jednotlivé sádrokartonové desky prostřednictvím speciálních šroubů. V závislosti na užití a výstavbě příčky, stěny či stopu, je vhodné použít i izolační výplň, například v podobě izolační vaty.

Zapomenout samozřejmě nesmíte ani na speciální tmely a sádry, jimiž jsou následně přetmeleny jednotlivé spoje desek. Ty je třeba několikrát přebrousit tak, aby došlo k pevnému a naprosto hladkému spoji. Takto připravený povrch je možné okamžitě bílit, případně opatřit dalšími vrstvami, v podobě perlinky, štuku, apod.

Kde koupit sádrokarton

Sádrokarton můžete koupit buď v naší síti stavebnin WOODCOTE, kde si vyberete vše, co potřebujete, z pohodlí vašeho domova. U nás si vyberete nejen ze sádrokartonových desek, ale také dalších doplňků, jež jsou pro tuto práci zapotřebí – tmely, lepidla, sádrokartonářské profily, hmoždinky, pásky, rychlošrouby, speciální nářadí a řada dalších praktických doplňků.