Při stavbě domu se asi o žádném kroku nedá říct, že by byl důležitý méně či více než ostatní. Na tom, jak zaizolujete základovou desku, však stojí budoucnost vašeho domu (a domova!). Přinášíme vám návod, jak při izolaci základové desky postupovat, spolu s materiály, které ochrání stavbu před nežádoucí vlhkostí.

Materiál k hydroizolaci základové desky

Izolační fólie s hliníkovou úpravou (proti radonu)

Pokud máte pod domem radon, použijte hydroizolační fólii Bitagit 40 Al radon v kombinaci s další hydroizolační fólií. Bitagit 40 Al radon je hydroizolační pás z oxidovaného asfaltu s nosnou vložkou z hliníkové fólie (9 µm), kašírovanou skleněnými vlákny (60g/m2). Na horním povrchu je pás opatřen jemným separačním posypem. Na spodním povrchu je opatřen separační PE fólií.

Izolační fólie s nekovovou vložkou

Cenově nejzajímavější je lepenka Parabit V S35, 100 cm široký pás s oboustrannou krycí vrstvou oxid-asfaltu. Pokládá se na izolační fólii s hliníkovou úpravou a spojují se plamenem nebo lepidlem na asfaltové pásy.

Penetrační nátěr

Pro penetraci před izolací základové desky doporučujeme DenBit BR ALP. Jedná se o velmi kvalitní hydroizolaci se schopností nivelovat mikrotrhliny v podkladu. Je odolná vůči vlhkosti, slabým kyselinám i zásadám a můžete ji nanášet i na suchý či mírně vlhký podklad. Má také krátkou dobu schnutí - do 6 hodin (samozřejmě za předpokladu, že jste si pro penetrování základové desky nezvolili deštivé odpoledne ;-) )

Pomůcky k hydroizolaci základové desky

Krok 1 - Příprava základové desky

Váš dům, váš hrad. Abyste jej měli dokonalý, nepodceňujte přípravu. Základovou desku důkladně očistěte a omeťte, usnadníte si tak i další kroky.

Krok 2 - Penetrace

Vezměte si buď široký štětec nebo váleček s násadou a důkladně očištěnou a ometenou základovou desku naneste penetraci v šířce nejméně 0,7- 1 m všude tam, kde budou vnější obvodové a vnitřní nosné zdi.  

Penetrační nátěr bude suchý nejdéle za šest hodin, takže máte čas na odpočinek, výlet s rodinou nebo se můžete pustit do dalšího kroku.

Krok 3 - Příprava izolace

Asfaltové izolační fólie nařežte na pásy o šířce 0,5 m. Pokud budete mít silnější zdi, zvolte raději větší šířku, abyste měli rezervu na přesah.

Krok 4 - Lepení izolace s hliníkovou úpravou

Pásy nad plamenem nahřívejte a lepte je na napenetrovaná místa, tedy tam, kde budou stát obvodové a nosné stěny domu. Ponechejte přesah, na bočních stranách 8 cm, na čelních 10 cm.

Pokud nemáte plamen, použijte k lepení hydroizolace DenBit Bond, lepidlo na asfaltové pásy.

Krok 5 - Lepení izolace s nekovovou vložkou

Druhou izolační vrstvu lepte k první opět plamenem, přesah ponechte stejný jako u první izolační vrstvy. Nezapomeňte, že lepení hydroizolace není činnost na takovou tu mrazivou zimu, venkovní teplota by neměla být nižší než 10 C.

Tak, a máme hotovo. Právě jste díky vlastní šikovnosti a našim výhodným cenám materiálů zabezpečili svůj budoucí domov před nežádoucí vlhkostí.

Gratulujeme :-)