Extrudovaný polystyren do zatížených podlah

Extrudovaný polystyren je stavebním materiálem, který je povětšinou označován zkratkou XPS. Na první pohled jde o produkt, který je velice podobný zpěňovanému polystyrenu EPS, jež bude pravděpodobně používanějším a ekonomičtějším řešením. Mnohé stavební procesy a situace si však žádají daleko lepší vlastnosti v podobě pevnosti v tlaku, nenasákavosti nebo tepelného odporu. V ten moment je extrudovaný polystyren nejvhodnější volbou.

Co je extrudovaný polystyren

Jeho název do určité míry vychází z výrobního procesu, prostřednictvím kterého je produkován. Jde o tzv. extruzi, respektive vytlačování. Klasické perly, ze kterých je lepen běžný polystyren, se extrudují rozpínavými plyny, díky čemuž vzniká extrudovaný polystyren neboli polystyren XPS, jež má poměrně hojné uplatnění. Právě při zmíněném procesu, který je ostatně zcela odlišný od běžného polystyrenu EPS, dochází k utváření zajímavých technologických vlastností a předpokladů, které skrývají řadu výhod.

Nejčastějším rozměrem jedné desky jsou parametry 1265×615 mm nebo 1250×600 mm. Vzhledem k poměrně všestrannému využití jsou na trhu používány izolační desky z extrudovaného polystyrenu s kolmou drážkou nebo polodrážkou, případně zdrsněným povrchem.

Výhody

V porovnání s EPS lze u extrudovaného polystyrenu XPS očekávat samozřejmě lepší vlastnosti, které se týkají hned několik oblastí.

  • Výrazná pevnost v tahu – vlastnost, která je jistě oceňována především při pokládce spodních nebo podlahových izolací. Oproti běžnému podlahovému polystyrenu disponuje XPS daleko větší účinností v tlaku, která se pohybuje kole 300kPa. Díky tomu může být na jeden metr čtvereční vynaložen tlak 30 tun, při němž dochází ke stlačení polystyrenu o pouhých 10%.
  • Nenasákavost – vlivem použité výrobní technologie dochází k ucelení a zatažení všech stran polystyrenu, díky čemuž je zaručena maximální voděodolnost. I z těchto prostých důvodů jsou desky XPS aplikovány nejlépe v celém rozměru, tak, aby nemusely být řezány a nebyla narušena jejich struktura, díky čemuž dochází ke zhoršování této vlastnosti.
  • Tepelně izolační vlastnosti – na tento parametr má vliv proces výroby. Dosahováno je teplotního součinitele kolem 0,035 (W.m-1K-1).
  • Zamezení vzniku plísní – pakliže extrudovaný polystyren využijete v plně uzavřených prostorách, kde může být také přebytek vlhkosti, nehrozí žádný negativní vliv na XPS, tedy žádné plísně a deformace.

Kde použít extrudovaný polystyren

Stejně jako většina druhů polystyrenu, i ten extrudovaný je primárně určen pro izolaci nejrůznějších částí objektů a nemovitostí. Jeho využití je v podstatně možné od základových pásů dané stavby, až po vrchní část budovy. V závislosti na vynikajících vlastnostech lze očekávat užití především v působišti základové desky, podlah, teras, ale také fasád rodinných domů. Výjimku však netvoří ani efektivní použití v okenních rámech, kde jsou přínosem hlavně tepelně izolační vlastnosti extrudovaného polystyrenu. XPS je aplikován také ve střešní části nemovitostí, v podobě obrácených střech. Hlavním použitím extrudovaného polystyrenu je při zateplení fasády a do také jako tepelná izolace do zatížených podlah, kde se naplno uplatní jeho vysoká pevnost v tlaku.

Výrobky a něco málo o nich

Mezi nejpoužívanější typy extrudovaného polystyrenu se řadí hned čtyři produkty, které je možné zakoupit v několika tloušťkách.

  • XPS 300 SF – extrudovaný polystyren, jež své uplatnění nachází především na šikmých střechách, podlahách a vnějších stěnách. Jeho povrch je hladký.
  • XPS Styrodur 3035 CS – vhodný produkt pro izolaci teras, podlah nebo parkovacích míst. Vzhledem k tomu, že obsahuje polodrážku, je plocha desky 1265x615mm.
  • XPS 30 Synthos polodrážka – extrudovaný polystyren s velice znamenitými tepelnými vlastnostmi. Nepotřebuje žádnou izolaci proti vodě a disponuje polodrážkou. Produkt vám nabízí pevnost v tlaku až 300 kN/m2 a tepelnou vodivost 0,035 (W.m-1K-1).
  • XPS 30-IR Synthos rovná hrana – polystyren s obdobnými vlastnostmi, jako výše zmíněný. Tedy bezproblémové užití při skladbě obrácených střech, obvodových zdí, apod., jen s tím rozdílem, že má rovnou hranu.

Kde koupit extrudovaný polystyren

Hledáte-li vhodného dodavatele extrudovaného polystyrenu, může vám být nápomocen internetový portál StavbaOnline.cz, kde si lze vybrat hned z několika typů XPS. V závislosti na stavebních potřebách jednotlivých zákazníků jsou polystyreny nabízeny v různých tloušťkách.

Extrudovaný polystyren vám může být samozřejmě dopraven přímo do domu nebo na vámi určené stavební místo. Prostřednictvím zmíněného online shopu navíc nepřijdete ani o žádné odborné poradenství v této oblasti, které vám bude nápomocno při výběru správného stavebního sortimentu.

Nakupujte extrudovaný polystyren XPS tím nejsnadnějším způsobem a především za ty nejlepší ceny na internetu!