Sádrokartonová příčka je pro svou snadnou montáž a nízké náklady velmi oblíbeným způsobem rozdělení vnitřního prostoru.

Sádrokartonové desky vybíráme podle účelu, nejčastěji používané jsou sádrokartonové desky 12,5 mm. Ke zvýšení zvukové izolace, například mezi pokojem neustále se škorpících a pištících dětí  a ložnicí, použijeme desky silnější.  Nasadit můžeme také kalibr nejvyšší - Modré ticho. Výhodou  sádrokartonových desek je jejich nízká hmotnost a snadná manipulace. Sádrokartonové desky jsou pevné a dobře izolují proti hluku nebo vlhkosti.

Co potřebujete ke stavbě sádrokartonové příčky?

Nářadí ke stavbě sádrokartonové příčky:

Materiál ke stavbě sádrokartonové příčky

Krok 1 - Vodorovná konstrukce sádrokartonové příčky

Nejprve si na podlaze a stropu vyznačte vnitřní stranu příčky.  Podle délky podlahy a stropu zkraťte UW profily nůžkami na plech a na zadní stranu profilu přichyťte pěnové těsnění.

Zadní stranou profil připevněte k vyznačené lince na podlaze i na stropě pomocí natloukacích hmoždinek. Rozestupy mezi jednotlivými hmoždinkami nechávejte asi 50 centimetrů.

Krok 2 - Svislá konstrukce sádrokartonové příčky

Svislé CW profily upravte nůžkami na plech na délku shodnou s výškou stropu. Pozor! Stropy bývají často zákeřné a výšku škodolibě mění, raději si jej proto přeměřte na více místech. Zkrácené CW profily postavte do již vytvořené konstrukce z UW profilů s rozestupy 62,5 cm a vyrovnejte je pomocí vodováhy.  Svislý CW profil musí zasahovat minimálně 2 cm do stropního UW profilu. Profily, které budou přiléhat ke stěnám, připevněte do zdi natloukacími hmoždinkami.

Krok 3 - Montáž sádrokartonových desek

Pokud to situace umožňuje, vždy začínejte připevňovat SDK desky z jedné strany. Pozor - desky se nesmí křížit, proto nedoporučujeme požívání rumové desinfekce před touto fází montáže.  Sádrokartonové desky připevňujeme k profilům TN šrouby s rozestupy 25 - 30 cm.

Krok 4 - Vkládání  izolace

Po zaplátování jedné strany sádrokartonové příčky vyplníme konstrukci příčkovou izolací. Délka plátu izolace by měla asi o 1 cm přesahovat šířku pole mezi dvěma svislými profily.

Krok 5 - Začištění a vybroušení sádrokartonové příčky

Po vložení izolace a přišroubování plátů z druhé strany příčky polepte spoje samolepící mřížkou nebo skelnou páskou. Nerovnosti (spoje, šrouby) pak vyrovnejte dvěma vrstvami technického tmelu. Povrch vybruste  do hladka brusnou mřížkou a očistěte smetáčkem (snažte se to udělat před příchodem manželky/partnerky).  Závěrem použijte finální pastu a ekologicky zlikvidujte zbytky rumové desinfekce.

Doporučení kutila Baushopu

*Střed druhého CW profilu dejte na  55 cm. Zbavíte se tak bočního prolisu na sádrokartonové desce a lépe se také poperete s křivou zdí. První desku změřte od třetího profilu ke zdi na spodní a horní straně desky.

**Vyznačíte-li si střed sádrokartonové desky, ušetříte si spousty komplikací s „hledáním“ profilu při šroubování.

***K broušení nepoužívejte elektrickou brusku. Ano, víme, hezky vrčí, ale ruční práce je v tomto případě vhodnější.

Vyberte si v našem e-shopu Baushop.cz