7 důvodů, proč si postavit saunu

Lidé o sebe začali více pečovat, protože se chtějí cítit dobře, strávit život naplněným způsobem, a mít dost energie na to, aby zvládali pracovní vytížení. Vracejí se tak k nejpřirozenějším aktivitám podporujících životozprávu, jako je vaření z kvalitních surovin, trávení času s rodinou a přáteli, běh, plavání, cyklistika, nebo třeba saunování, které se s ostatními skvěle doplňuje.

Co vám stavba domácí sauny přinese?

  1. Smysluplně využijete volný prostor a sauna postavená na míru do něj dokonale zapadne.
  2. Předsevzetí, udělat něco pro zdraví, nevezme za své proto, že nemáte čas někam docházet.
  3. Dopřejete si pravidelnou hlubokou relaxaci, které se může rovnat jen delší pobyt v přírodě.
  4. Stmelíte rodinu a do svého života vnesete trochu romantiky.
  5. Ušetříte za veřejnou saunu.
  6. Vaše stavitelská zručnost ohromí každou návštěvu.
  7. A ještě než začnete se stavbou sauny svépomocí, materiál na stavbu můžete nakoupit i u nás. Specialisté na dřevo a stavební izolace vám ochotně pomohou s výběrem.

Co je u stavby sauny důležité?

Finskou saunu si samozřejmě můžete postavit uvnitř nebo venku, kde vám to prostor umožňuje. V obou případech, jak vyplývá z principu fungování saunovací místnosti, budete potřebovat kvalitní tepelnou izolaci, doplněnou fólií s funkcí parozábrany. Šest až osm centimetrů silná, kvalitní a cenově dostupná minerální vata, zajistí nejen rychlé prohřátí kabiny, ale také dlouhé udržení tepla a životnosti sauny.

Z druhů dřev se pro stavbu finské sauny hodí například saunové palubky z cenově dostupného finského smrku, kanadské borovice, topolu, anebo lípy. Poslední dva druhy by vás však ochudily o vůni dřeva, která je terapeutická sama o sobě. Dřevo použité v potírně se povrchově upravuje pouze mechanicky, aby se z něj při zahřátí neuvolňoval nátěr.

Na lavice se díky nízké tepelné vodivosti výborně hodí africká vrba abachi. Pro rozpálenou saunu pochopitelně nejsou vhodné žádné kovové součásti, kterých bychom se mohli dotknout. V případě jejich použití je obložíme prkny.

Co budete potřebovat ke stavbě svépomocí?

Věděli jste, proč se saunující po těle šlehají březovými metlami? Pomáhají tak prokrvení povrchu celého těla a při tom si užívají vůni březových listů. Prokrvení kůže docílíte i zapomocí kartáče nebo žínky.

Líbí se vám představa domácí sauny, nebo už ji máte?

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své zkušenosti se saunováním nebo stavbou sauny svépomocí pod článkem v prostoru věnovaném vašim komentářům a napíšete nám. Nejzajímavější příspěvky budeme sdílet na Facebooku.