Tradiční metoda výstavby rodinného domu tak jak si ji pamatujeme z dob kdy stavěli domy naši otcové byla založena zejména na manuální a fyzicky náročné práci. V dnešní době se nabízejí při výstavbě moderní způsoby zdění, omítání, betonování, realizace rozvodů a topení a dalších prací. V tomto článku naleznete přehled způsobů jak urychlit stavbu, při nejen zachování, ale i zvýšení konečné kvality odvedené práce.

Míchačka je základ

Základem stavby byla míchačka používaná na beton a maltu. Pro připomenutí stručně popišme jak probíhala příprava betonu: hromada písku, sud s vodou, kolečko bantamové, pytle s cementem, kbelíky na vodu a případně hromada štěrku. Beton se připravoval v míchačce v poměru 3:1 písek: cementu a voda od oka. Pro maltu bylo třeba ještě nejlépe ve starých neckách nebo v sudu připravit a vyhasit vápno (úrazů a popálenin bylo dost).

Stavební postup při realizaci betonové základové desky, betonové podlahy, zdiva a omítek byl podobný, míchačka běžela, přidavač míchal a další pomocníci běhali od míchačky do stavby s kolečkem jako o závod.

Kdo potřebuje a chce stavbu urychlit najde řešení

Někdo nedá dopustit na výše uvedený postup ani dnes a my nechceme tvrdit, že je špatný, ale v případě potřeby urychlení výstavby, nutnosti kontroly nad použitým materiálem, udržením jeho vlastností a zachováním technologických postupů se nabízejí dnes tyto moderní způsoby:

1. Strojně hlazené betonové podlahy

Míchačka není třeba, betonovou směs dopravuje na místo mixokret neboli pumpa na beton. Je třeba zajistit dostatek vody, elektřinu a písek vhodný pro strojně hlazené betonové podlahy. Kolečko nebudete potřebovat, směs se dopraví pohodlně i do pater, nebo do sklepa.

Je vhodné provádět svépomocí? Nikoliv. Je třeba práci svěřit firmě, která má potřebné strojní vybavení a hlavně zkušenosti. Odměnou vám bude celý rodinný dům o průměrné podlahové ploše 150-200 metrů vybetonovaný za 1 DEN.

 

2. Anhydritové lité podlahy

Na stavbu Vám bude dopravena tekutá směs, která má částečně samonivelační efekt. Litá podlaha na bázi anhydritu bude vylita na připravenou separační folii a během několika hodin je celý dům hotov. Po 24 hodinách je potěr pochozí.

 

3. Strojní omítky

Materiál je na stavbu dopraven v pytlích nebo v silu. Omítka je připravena v omítačce a je stříkána na svislé i vodorovné zdivo tedy na stěny i na strop.. Výhodou strojních omítek je, že je kontrola na kvalitou namíchané směsi, směs je v celé stavbě homogenní a stejná. Rychlost oproti míchání malty v míchaččce je zcela nesrovnatelná.

 

4. Stěrky

Jako nástupce podlahových krytin – podlahové krytiny jako dlažba jsou náročné na čas při pokládce a při přípravě na jejich pokládku. Velmi pěkně působí jako povrchová úprava betonu i anhydritu stěrky, které díky hladkému a bezspárovému povrchu jsou velmi praktické pro údržbu.